Před třinácti lety se ve Svítkově začala budovat doslova nová čtvrť rodinných domů. Nyní se práce blíží ke konci, jenže. Na kolaudaci a uzavření stavby chybí právě zmíněný most. A ve frontě čekají poslední domy. Výsledkem je konflikt firmy CZ Stavební holding (CZSH) s úředním aparátem města, který už přerůstá i v politický boj.

„V roce 2007 vznikl projekt a s ním i dopravní řešení, které obsahovalo most a lávku, které napojí lokalitu přes potok Bylanka. Vše zpracováno investorem. Od té doby má platné stavební povolení i územní rozhodnutí na domy, silnice i mosty,“ vysvětluje historii sváru primátor Martin Charvát.

Stavby předtím kolaudací prošly - dělala se po jednotlivých úsecích. K závěrečné vlně ale přišla podmínka odboru dopravy. Kolaudace domů stojí na kolaudaci silnice, která je provázaná se zbytkem výstavby. K ní ale chybí most, který je ve původním a platném projektu. A bez něj nelze uzavřít územní rozhodnutí.

Mezi nedodrženými sliby stavební firmy a úředními náležitostmi ale uvázli lidé, kteří si od CZSH domy koupili. Těch je v současné době 14.

„Developer není schopen naplnit územní rozhodnutí, na základě toho stojí kolaudace domů a není-li kolaudační souhlas, nemůžeme dočerpat hypotéční prostředky z banky,“ říká jeden z čekatelů na dům Pavel Halíř. Domy stojí, dokonce jsou i částečně vybaveny, nastěhovat se do nich ale lidé nesmí. „Z běžící hypoteční smlouvy mi zbývá ještě rok, kdy nám banka začne účtovat penále,“ dodává Halíř.

„Není to vina města a státní správy, protože ti chtějí jen naplnění zákona. Do toho se připojila petice starousedlíků i dříve nastěhovaných, která je z mého pohledu zcela lichá, protože odvolání bylo na místě v roce 2007, kdy se vedla jednání o územním řízení a ne jedenáct let poté, když už na základě těch dokumentů jede celá výstavba. To vidím jako sobeckost těch lidí, která mě doslova zaráží. Výstavbou mostu by se totiž zlepšila dopravní situace i pro obyvatele v ulici Žižkova,“ dodává Pavel Halíř.

Město na vybudování mostu přes Bylanku trvá, proti je ovšem CZSH. Ten se nyní na poslední chvíli pokouší o změnu územního rozhodnutí. „Povolený most rozhodně postavit nejde. V místě stavby mostu je od roku 2014 postavená lávka pro cyklisty, která je v tom samém místě. Na druhém místě nenavazují osy a směry na nově postavené komunikace. Most stavět nemůžeme, i kdybychom chtěli. Za cenu mostu nabízíme městu stavbu třeba hřiště nebo jinou věc stejné hodnoty,“ říká majitel CZSH Zdeněk Quarda.

Spor v předvolební době zesiluje i vášně mezi politiky. Proti městu se ostře vymezil i místní starosta Králíček.

„Stavba mostu je nesmysl. Společnost CZ Stavební Holding, která vystavěla rodinné domy v lokalitě, je politickým vedením města Pardubice tlačena do stavby mostu, který si navíc devadesát procent obyvatel svítkovské lokality nepřeje a ani jej postavit nelze,“ říká Petr Králíček (PPL).

Podle primátora ale neříkají pravdu. „Stavbě mostu ani městská lávka ani výškově jiná komunikace tomu nebrání,“ říká primátor Martin Charvát. „Je to problém investora, který měl lépe koordinovat finální fázi výstavby a ví to minimálně už pět let zpátky. Lávka tam stojí dlouho, ale za tu dobu nikdy nikdo nepřišel jednat se samosprávou o jejím přemístění. CZSH se místo toho rozhodl o změnu územního rozhodnutí před dokončením stavby. Je to jejich rozhodnutí, ale také jejich odpovědnost vůči klientům, kterým slíbili postavit a předat domy. Z jejich strany je to obrovské aliby házet to celé na město. Celý problém mohly začít řešit už dávno a ne teď, ale třeba před třemi lety, aby se vůbec nedostali do situace, kde jsme dnes,“ kontruje Martin Charvát.

Cesta, jak problém vyřešit je dvojí. CZSH buď uspěje s odvoláním na krajském úřadu a změní územní rozhodnutí o stavbě mostu. V druhém případě přistoupí na stavbu mostu, ke kterému město zajistí dopravní opatření, které by zamezilo zvýšení frekvence dopravy v lokalitě, které nebude napojené do mezitím vzniklé klidové zóny ulice U Moruší. Most by mohl být například jednosměrný s výjezdem k Pražské ulici s omezenou rychlostí.

„To je dle nás cesta - tedy postavit dle platného stavebního a územního rozhodnutí. Nemůžeme nyní politickou mocí zasahovat do stavebních předpisů. Je to narozhodnutí CZSH, jakou cestou se rozhodnou jít a jak zajistií dodržení smluv, které uzavřeli s klienty,“ dodává primátor.