Kvapem se blíží příchod nového školního roku. V případě pardubických škol se do školních lavic chystají tisíce dětí a stovky těch, pro které bude první školní den premiérou v jejich životě.

V pardubických školách podle údajů magistrátu znovu usedne do lavic na 7500 dětí. Mezi nimi bude přes sedm stovek prvňáčků. Jejich přesný počet bude znám až se zahájením školního roku. Podle propočtů radnice by letos v září mělo v Pardubicích zahájit školní výuku 797 dětí.
„Ze zkušenosti víme, že jich nakonec nastoupí méně, například kvůli stěhování rodiny a podobně,“ říká Andrea Pešková z odboru komunitních služeb magistrátu.

Kvůli opravám posunou výuku

Město Pardubice je v současnosti zřizovatelem 17 základních škol na svém území. V minulých letech kvůli úbytku dětí již tři školy zrušilo. Od roku 2005 počty dětí nastupujících do základních škol však naopak mírně stoupají. Počátkem letošního února přišlo k zápisu v Pardubicích 816 dětí. Některým z nich byl ale povolen odklad, další nastoupí po ročním odkladu.

V případě celého území, které Pardubice spravují coby obec s rozšířenou působností, je v současné době 32 základních škol a k zápisu do nich letos přišlo 1037 dětí. O odklad požádali rodiče 217 dětí, 218 prvňáčků by mělo do školy nastoupit po ročním odkladu.
Ne všude ale začne nový školní rok v řádném termínu. Za odkladem stojí problémy se zázemím prostor pro výuku. „O týden si prázdniny prodlouží žáci druhého stupně základní školy Polabiny I. Mají ředitelské volno, neboť stále probíhají práce na odstranění škod, které ve škole napáchaly červencové deště,“ uvedla vedoucí odboru komunitních služeb Ivana Liedermanová.

Osm desítek dětí čeká premiéra

V druhém největším městě pardubického okresu – Přelouči se nachází dvě základní školy, jejichž zřizovatelem je radnice. Podle vedoucí odboru školství městského úřadu Aleny Hanušové do první třídy Základní školy Smetanova nastoupí 29 žáků, do všech tříd pak 405 dětí. Druhá přeloučská základka očekává příchod 47 prvňáčků, přičemž její celkový stav má činit 408 školáků.