„Snažili jsme se ho nalákat na pamlsky, ale na tomhle typu střechy se prostě bál slézt níž, možná i proto, že už neměl tolik sil. Na třídílném žebříku jsme se k němu nedostali, byli jsme zoufalí,“ řekl reportéru Deníku majitel Garfielda Petr ze sousedního domu. Dodal, že po členitější střeše v domě, kde bydlí, je běžně dvouletý kocourek zvyklý se pohybovat, rád sedává u komína v nejvyšším bodě a sleduje okolí. Tady ovšem u něj musel přijít strach, že spadne.

Sousedé proto povolali pardubické hasiče, protože pomoc při záchraně zvířete v ohrožení života je bezplatná. Ti se okamžitě během pár minut dostavili s vysokozdvižnou plošinou a hasič – lezec se pomalu k dehydrovanému, hladovému zvířeti přibližoval, až se mu jej podařilo dostat do náručí a předat spolubydlícím majitele. „Bylo nám ho tak líto, určitě by nepřežil, od rána mňoukal,“ posteskla si sousedka z domu od naproti.

Garfield se po návratu domů okamžitě pustil do masové kapsičky, kterou celou během deseti minut spořádal a hodně pil, již by mu nemělo nic hrozit. Majitelé teď vědí, že prostě musejí svého mazlíčka lépe hlídat a pouštět ho jen tam, kde to zná a odkud se umí dostat.

Jak postupovat v případě, že víme o zvířeti v nouzi?

Odpovídá mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Co dělat, pokud zvíře, nejčastěji kočka, někam vyleze, je tam dlouho, je už ohrožena na životě? Pomohou hasiči?
Pokud se jedná o vyčerpané zvíře, které již několik dní zůstává na místě a je ohroženo na životě, můžete přivolat hasiče nebo také Záchrannou stanici Pasíčka. Kočka většinou sleze sama, v takových případech volat až po více dnech.

Jaká zvířata už pardubičtí hasiči například zasahovali a odkud?
Zachraňovali jsme kočky, psy, srnky, leguána, pštrosa, papoušky, agamu, koně, ptáky – rorýsy, sokola, labutě. Zvířata byla uvězněna například v drenážní jámě, v ledu, bazénu, zamotaná v síti, zaklíněná… těch záchran je opravdu hodně.