Vrátit ho do místa, kde ho žena našla, již nešlo. Pokud by srna z mláděte cítila člověčinu, už by se ho neujala. „Srnčího juniora jsme museli předat do Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka,“ informoval mluvčí pardubických strážníků Jiří Sejkora.

Tam ale s podobnými „zachránci“ bojují, jelikož většinou nadělají více škody než užitku. „Bohužel se často stává, že lidé sbírají, co nemají, a pod domněnkou záchrany neúmyslně škodí. Často někde leží srnče, ve městech to bývají mláďata zajíců, která lidé hned sbírají a téměř vždy zbytečně,“ řekl Milan Oppa ze záchranné stanice.

ČEKAJÍ NA MAMINKU

„Po zásahu takovýchto rádoby zachránců již nejde zvíře ve většině případů vrátit zpět. Přitom se zpravidla jedná o mláďata, která jsou zdravá a čekají pouze na svoji matku,“ dodal Oppa.

Takový byl osud i srnečka z Pardubic, na něhož žena vůbec neměla sáhnout. „Nesbírejte je, zavolejte na linku stanice a poraďte se,“ doporučil Oppa. Podobných hovorů mají v Pasíčkách týdně hned několik, většinou ale skončí stejně – pokud zvíře není viditelně zraněné, dokáže si bez lidské pomoci poradit.

PTÁČKY JE MOŽNÉ VRÁTIT DO HNÍZDA

Jiné je to u ptáků, jejichž mláďata často při učení se létat vypadnou z hnízda. Sama se ale ještě neuživí a na zemi jim hrozí nebezpečí například v podobě kočky, proto je potřeba je zvednout a posadit třeba na větev, případně vrátit do hnízda. „Ptáci mají špatně vyvinutý čich, a proto na rozdíl od savců je možné na ně sahat,“ vysvětlil záchranář.

Pokud je ale zvíře zraněné, měli by lidé ihned volat například Záchrannou stanici a ekocentrum Pasíčka u Proseče, Záchrannou stanici Zelené Vendolí u Svitav nebo některého z veterinářů. Nejčastěji se do záchranných stanic dostávají ptáci, a to dravci, sovy a drobní pěvci.

STÁVAJÍ SE Z NICH ADOPTIVNÍ RODIČE

Více než polovina z nich se po uzdravení vrátí do přírody. „Další, kteří nejsou schopni volného žití v přírodě v důsledku svého handicapu, jsou využíváni zejména jako adoptivní rodiče a k expozičním účelům,“ dodal Oppa.

Ze savců se nejčastěji zachraňují kuny, veverky a srnčata, u nichž je navracení do přírody složité, jelikož si snadno vytvoří vazbu k člověku a ztrácí svou plachost.