Nové operační středisko je připravené pokrýt celý Pardubický kraj. Pokud někdo zatelefonuje na tísňovou linku 155například ze Svitav, dovolá se do Pardubic. Rozdíl by ale neměl vůbec poznat.

Voperačním středisku bude čtyřiadvacet hodin denně vpohotovosti čtveřice pracovníků připravena poskytnout dostupnou pomoc. Díky modernímu komunikačnímu systému dispečer na tísňové poradí volajícímu sprvní pomocí po telefonu. Zároveň kněmu pomocí navigačního systému navede posádku sanitního vozu a záchranáře neustále informuje oaktuálnímstavu.

Pošlou kvám nejbližší sanitku

Vrchní sestra svitavské záchranky Dana Vlasáková věří, že se kvalita služby zlepší. Má však obavy, aby centralizaci systému neodnesli zranění. „Nevím, jak to bude srychlostí dojezdu. Navigace ze vzdálenějších míst někdy není až tak přesná. Naši pracovníci už znají dobře místopis a vědí, jak nejrychleji dopraví záchranku na místo,“ poukazuje na možný nedostatek Dana Vlasáková.

Podle radního Pardubického kraje Josefa Janečka, který má na starosti zdravotnictví, vznik krajského operačního, setře hranice bývalých okresů a urychlí příjezd sanitek. „Doposud vyjížděla kpacientovi posádka podle toho, na které operační středisko se dovolal. Díky přesnému operačnímu systému budou mít dispečeři přehled ovšech vozech vcelém kraji. Na místo vyšlou ten, který bude nejblíže,“ vyvrací obavy záchranářů Josef Janeček. Sjednocení lépe pomůže vsituacích, kdy záleží doslova na každé vteřině