V prosinci tendr zrušil kvůli přísně nastaveným požadavkům na technickou kvalifikaci uchazečů, město proti rozhodnutí podalo rozklad a nyní se celá věc vrací na začátek.

Podle předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje bylo původní rozhodnutí nepřezkoumatelné a nedostatečně odůvodněné. „Nutnost pořízení znaleckého či odborného posudku ve vztahu k této otázce ponechávám na zvážení ÚOHS. Nové rozhodnutí však nelze zatížit vadou nepřezkoumatelnosti, bylo-li by postaveno na spekulativních a nepodložených závěrech," podotkl Petr Rafaj.

Pro město je zrušení původního verdiktu částečnou satisfakcí, ovšem vyhráno ještě zdaleka nemá. „Jsme rádi, že na základě našich argumentů předseda ÚOHS takto rozhodl. Stále však musíme čekat na nové rozhodnutí. Budeme doufat, že nové šetření již bude rychlejší a úřad nakonec rozhodne, že veřejná zakázka byla provedena zcela v souladu se zákonem," uvedl náměstek pardubické primátorky František Brendl.
Pardubicím utíká cenný čas, který na projekt s evropskou dotací mají.

„Věřím, že se vše podaří stihnout. Teď půjde o to, jak rychle ÚOHS rozhodne v první instanci, ale i kdyby mu to trvalo měsíc a rozhodlo se do konce května, jsme v luxusním čase, než kdybychom znovu soutěžili," řekl náměstek primátorky, který je za revitalizaci Tyršových sadů zodpovědný.

Nový tendr?

Do posledního výběrového řízení se přihlásilo deset uchazečů, kvalifikační kritéria kritizovaná ÚOHS splnilo devět z nich. Vítězná firma nabídla cenu 86,77 milionu korun, projektová cena byla 89,62 milionu korun. Kdyby antimonopolní úřad soutěž znovu zrušil, město chtělo vypsat nové výběrové řízení, pro urychlení tentokrát otevřené a jednokolové. Zastupitelé již schválili odůvodnění zakázky. Podle Františka Brendla by ale nový tendr trval nejméně čtyři měsíce.
Pardubicím v krajním případě hrozí, že o část z přislíbených 54 milionů korun z evropské dotace na opravu Tyršových sadů přijdou, protože schválený harmonogram projektu nedodrží.

Oprava Tyršových sadů se řeší minimálně dvě volební období. Pardubice už vypsaly dvě výběrová řízení. V prvním případě firma od zvelebení parku ustoupila, město proto požádalo poskytovatele dotací, aby mu povolil odložit termín zahájení prací. Druhý tendr zpochybnil antimonopolní úřad. Evropské projekty musí radnice a další žadatelé dokončit do června 2015. Projekt provázely i protesty ochránců přírody, kterým vadilo nadměrné kácení stromů a keřů i vysoké náklady celé revitalizace.