Výstavy, projekce, hudba, zpěv, jarmark, workshopy, besedy a také nejrůznější ochutnávky. A k tomu všemu v hlavní roli cizinci. Přesně tak bude vypadat šestý ročník Multikulturního týdne, který v Pardubicích slavnostně začíná právě dnes.

„Ve společenském sále pardubické radnice na vás od osmnácti hodin čeká nevšední moderátorská dvojice společně se zajímavými hosty. Program doplní vystoupení Jazzbandu Jindřicha Pavlíka, kytarový vstup Predraga Duronjiče a vietnamské písně Vu Hai Anh.

Představí se rovněž sdružení Amalthea, které pomáhá dětem a rodičům v ohrožených a náhradních rodinách a pro které budou vybírány finanční prostředky během celého letošního ročníku festivalu," uvedla Ivona Baklíková z pořádajícího Centra na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj.

Jaká je Indie?

Od 18:30 hodin pak bude v Klubu 29 zahájena výstava Petry Gupty Valentové, pardubické umělkyně žijící a pracující na pomezí kontinentů.

„Součástí vernisáže je rovněž přednáška Sufiya Pathan a Martina Fárka v anglickém jazyce věnující se stereotypům o Indii, které jsou v současné Evropě bohužel zcela běžné," nechala se slyšet Ivona Baklíková.

„Země kypící násilím páchaným na ženách, chudoby a svatých krav: takovou si Indii mnoho Evropanů představuje ještě nyní v první třetině 21. století. Tyto stereotypy však realitu neodráží, jsou pokračováním západního pohledu na Indii, který je stovky let starý. Proč Evropané tyto představy bezvýhradně přijímají a dále je šíří? A proč má mnoho Indů tendenci dělat totéž? Tato otevřená diskuse o stereotypech a důvodech jejich existence pohovoří. Je nejvyšší čas se tímto ožehavým tématem začít zabývat, a to dříve než nenávratně poškodí mezinárodní vztahy mezi Evropou a Indií," podotkla pořadatelka.

„Debata se zaměří hlavně na stereotyp, podle něhož je Indie zemí nebezpečnou pro ženy, a to díky vysokému výskytu znásilnění," dodala.

Návrat po roce

V pátek od 20 hodin se v pardubickém Divadle 29 uskuteční koncert formace Nat Osborn Bandu. „Jde o neuvěřitelně energický mix funky, soulu, jazzu, reggae a indie stylu z Brooklynu, který se po roce vrací do Divadla 29. Nat Osborn skládá a působí v kapelách už více než deset let. Studoval tabla v Indii, klasickou kompozici v Nové Anglii, hrál na ulicích Budapešti nebo v zapadlých hospodách na irském pobřeží, skládal písně ve Španělsku, vyprodal kluby po celém New Yorku, procestoval skoro celou Evropu a Spojené státy, složil hudbu pro celovečerní film a byl deportován z Velké Británie. Ale teprve debutové album The King and The Clown, vydané v roce 2011, vnímá jako svůj opravdový začátek," podotkla mluvčí Multikulturního týdne Lenka Jehličková.