Realita je však taková, že za tuto dobu se nyní motoristé ve špičce nevymotají ani z Hradce a sousedních Libišan, přes něž vede přivaděč na dálnici. Silničáři totiž v Libišanech začali stavět slíbené vjezdové brány na zpomalení provozu. Provoz je semafory sveden do jednoho pruhu a v obou směrech se tvoří až tříkilometrové kolony.

„Ráno jsem trčel v Libišanech, na dohled od Hradce, tři čtvrtě hodiny. V Praze na Černém mostě jsem pak byl za 35 minut,“ kroutí hlavou Jiří Máslo z Hradce Králové.

Do věci se už vložila policie a poradila řidičům, aby raději jezdili po staré státovce a na dálnici najížděli až 15 kilometrů za Hradcem u Dobřenic. „Jenže tam se zase ve vesnici buduje kanalizace a silnice je rozbitá. To už je možná lepší až nájezd v Novém Městě,“ podotkla starostka Libišan Monika Nováková.

Do konce týdne by sice vjezdová brána při vjezdu z dálnice do Libišan měla být hotová. Jenže motoristé si nevydechnou. Hned v pondělí se totiž stavbaři přesunou o sto metrů dál a začnou budovat další zpomalovací retardér. Tentokrát „jen“ ostrůvek na přechodu pro chodce. Podobný ostrůvek je vzápětí čeká ještě jeden uprostřed obce a na závěr pak výstavba stejné vjezdové brány, jaká vzniká nyní, na opačném konci Libišan. „Do konce června bude snad hotovo. Vím, není to pro řidiče příjemné, ale s veškerými dotazy se obracejte na Ředitelství silnic a dálnic. To je investorem,“ vzkázal jeden z přítomných montérů. „A s těmi zácpami to není tak zlé. Pořádná tady byla vlastně jenom jedna, v pátek ráno a pak odpoledne ve čtyři.“ Konec června jako termín dokončení stavebních komplikací potvrdila Deníku i starostka Libišan Monika Nováková.

Nešťastní z nepřetržitých zácp a nesnesitelného hluku a výfukových zplodin jsou i místní. Janu Zadrobílkovi dokonce stavbaři postavili semafor řídící provoz na jednosměrce přímo před garáž, takže ani nemohl vyjet autem. „Nezbylo nám než semafor vzít a o dva metry posunout, abychom se vůbec dostali z baráku,“ řekla včera Milena Zadrobílková. „Nedá se teď kvůli autům ani jet na kole, musím bicykl vést po chodníku. A ten se teprve staví,“ posteskla si.

Když už průšvih, tak pořádný. Na druhém hlavním přivaděči na dálnici D11 ve směru od Pardubic sev úterý 5. červnave Volči zřítil mostek. Doprava byla svedena do jednoho jízdního pruhu a hrozí, že silnice bude uzavřena úplně. „Proto upozorňujeme řidiče osobních aut, aby sjížděli z dálnice již v obci Libišany,“ doporučovala řidičům včera východočeská policejní mluvčí Libuše Dvořáková. Krátce předtím přitom policie motoristům kvůli zácpám v Libišanech naopak radila, aby používali jiný sjezd. Libišany se tak staly centrální křižovatkou východních Čech.