Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žádostí o návštěvu úředníka v Pardubicích stále přibývá

Pardubice - Za sedm měsíců v letošním roce magistrát města vyřídil více žádostí než za celý loňský rok.

25.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Úřednice pardubického magistrátu stále častěji vyjíždějí za klienty.

ZA SEDM MĚSÍCŮ JE UŽ VÍCE ŽÁDOSTÍ NEŽ LONI

Přibývá totiž lidí, kteří, 
s odkazem na špatný zdravotní stav, požadují návštěvu pracovnic agendy občanských průkazů. Ty je vyfotí, vyhotoví žádost o nový občanský průkaz a hotový doklad zase přivezou majiteli. „Za sedm měsíců letošního roku už úřad takto vyřídil téměř tolik žádostí, jako za celý rok 2014," informovala náš Deník Nataša Hradní z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.

Službu ale nelze využít pro podání žádosti o nový cestovní pas. Žadateli o pas nepomůže ani datová schránka.

„Stejně jako ostatní úřady v České republice se snažíme vyjít vstříc občanům, pokud jim jejich zdravotní stav nedovoluje cestu za ná-mi. V roce 2014 jsme přijali přes 250 žádostí o návštěvu úředníka za účelem vyhotovení žádosti o občanský průkaz. V roce 2015 to bylo už více než 350 žádostí a od počátku letošního roku do dnešního dne jich evidujeme asi 210," řekla Ema Černá z oddělení občanských průkazů, cestovních dokladů a evidence obyvatel.

Služba je určena lidem nemohoucím, upoutaným na lůžko nebo s velmi omezenou pohyblivostí, úřednice se ale setkávají i s klienty, kteří by mohli úřad navštívit osobně.

Ač přicházejí ve stanoveném a avizovaném termínu, zastihnou je například při práci kolem domu.

Pracovnice magistrátu jezdí za lidmi, kteří cestu 
na úřad nezvládnou nejen do jejich domácností, ale také do domovů pro seniory, do pardubické nemocnice, Léčebny dlouhodobě nemocných v Rybitví a řady dalších zařízení.

VYŘIZUJÍ I ŽÁDOSTI 
OBČANŮ VE VĚZNICI

„Mimo to vyřizujeme i žádosti občanů, kteří jsou 
ve výkonu trestu ve Věznici Pardubice. I jim musíme výrobu dokladu zprostředkovat, ročně se jedná o dalších zhruba 160 žádostí," uvedla Ema Černá.

ÚŘEDNÍ HODINY MAJÍ PĚT DNÍ V TÝDNU

Oddělení zajišťující vedle vydávání občanských průkazů také agentu cestovních dokladů má úřední hodiny pět dní v týdnu.

„Někdy to není jednoduché. Máme povinnost zajistit každodenní provoz a do toho poskytovat služby těm, kteří skutečně nemohou přijít. Od ledna letošního roku jsme se navíc museli vyrovnat se zásadní změnou, že i o cestovní pas si občan může žádat bez ohledu na své trvalé bydliště, což má za následek zvýšený nárůst podaných žádostí. Proto bychom chtěli požádat všechny, kteří uvažují o návštěvě úředníka, aby se nejprve telefonicky informovali o možnostech odbavení přímo u nás na pracovišti. Klient se může předem objednat na určitý den i hodinu a předat občanský průkaz můžeme i po vjezdu autem do prostor magistrátu pomocí přenosného zařízení. Vjezd a vše je však třeba předem konzultovat telefonicky," apelovala úřednice radnice.

POMOCT MŮŽE TAKÉ 
DATOVÁ SCHRÁNKA

Další z možností, jak si nechat vyhotovit občanský průkaz, je podání žádosti prostřednictvím datové schránky. Žadatel má možnost využít služeb digitálního fotografa a zaslat fotografii spolu s vyplněným formulářem, dostupným 
na stránkách Ministerstva vnitra České republiky.

„Zcela jiné je to při podávání žádosti o vyhotovení cestovního pasu. Žádost nelze podat ani prostřednictvím datové schránky, ani není možno využít výjezdu našich kolegyň. Součástí těchto žádostí je vždy nová fotografie, podpis a 
u osob starších 12 let i otisky prstů, a to lze zajistit jedině při návštěvě úřadu," zdůraznila Ema Černá.

Autor: Redakce

25.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení