Jedná se o umělecký projekt, za nímž stojí Galerie města Pardubic (Gampa) a slovenský umělec Martin Vongrej. Čáry, které měly v centru Pardubic utvořit obrovský kruh, ale vedly kromě chodníků také přes parkoviště, což byl problém.

„Strážníci při provádění kontroly zjistili, že porušují vodorovné dopravní značení a že umělci použili jinou barvu a šíři, nebylo to v souladu s tím, co bylo domluvené,“ uvedla mluvčí Městské policie Pardubice Lucie Klementová s tím, že bílé čáry na silnici mohou řidiče mást.

Zmatení řidiči

„Věřím tomu, že by si to někdo mohl splést s dopravním značením, na silnici to nemá co dělat. Není to ani hezky nakreslené, je to celé křivé,“ řekl Jakub Krtek, kterého čáry zaujaly na sídlišti Karlovina. Umělci tak své dílo již nedokončí, po negativní reakci lidí na sociálních sítích a přezkoumání na radnici musí čáry nejpozději v pátek z ulic zmizet.

„V povolení byly uvedeny podmínky, za kterých lze akci realizovat. Realizátoři však tyto podmínky nedodrželi a proto byli ve středu odborem dopravy magistrátu vyzváni k okamžitému odstranění kreseb,“ informoval mluvčí magistrátu Radim Jelínek. Ve středu odpoledne tak umělci začali čáry zase smývat.

Vedly parkovištěm

Údajně nedodrželi podmínky uvedené v povolení a použili špatnou barvu a jinou šíři čar, která nesměla přesáhnout deset centimetrů. „O barvě jsme se úplně nebavili, možná došlo k vzájemnému nepochopení,“ řekla kurátorka a programová ředitelka Gampy Šárka Zahálková. Autoři použili smytelnou barvu, která by se měla do podzimu opršet.

Kruh měl být symbolickou kresbou, která by propojila areál bývalé Prokopky, centrum města a galerii na Příhrádku. Nyní musejí umělci čáry smýt.

Podle povolení čáry nesměly také zasahovat do vodorovného dopravního značení. „Z našeho pohledu nevedly přes vozovky, ale především přes parkoviště. Snažili jsme se domluvit na úpravách, ale přes tu vzniklou hysterii to vedlo k tomu, že už to nebylo možné,“ řekla Zahálková s tím, že většina reakcí, s nimiž se při malování setkávali, byla pozitivní a čáry v lidech vzbuzovaly zájem.

„Všimla jsem si toho, když to malovali nějací mladí lidé, ale nevěděla jsem, jaký to má účel. Myslela jsem si, že to je třeba příprava na nějakou akci jako orientační běh, takže mi to nijak nevadilo,“ uvedla obyvatelka Karloviny Ivana Marešová.

Na kresbě čar spolupracoval autor s několika pomocníky od pondělního rána do středy. „Kruh měl být symbolickou kresbou, která by propojila areál bývalé Prokopky, centrum města a galerii na Příhrádku, kde bude interiérová výstava zahájená příští úterý,“ uvedla Zahálková.

Pocit prázdnoty

Projekt je součástí uměleckého festivalu Prázdno x Naplnění. „Měl nabádat k přemýšlení nad tím, kdy, jak a proč zažíváme pocit prázdnoty v městském prostoru a rovněž vyzývat ke zvýšené pozornosti, zbystření smyslů, otevření se zkoumání nových myšlenkových i fyzických cest,“ popsala Zahálková.

Podle organizátorů nedokončený kruh i tak splnil svůj účel. „Ač se ho nepodařilo fyzicky dokončit, získal pozornost, upozornil na prázdné místo ve veřejném prostoru, lidé se začali zajímat,“ zhodnotila Šárka Zahálková.