„Tady mám vysázené afrikány, hned vedle se tyčí slunečnice, které ještě nejsou vykvetlé,“ ukazuje prstem na kvetoucí záhonek v ulici Prodloužená Hana Malá, která vypěstovala okolo svého bydliště souvislé pásy různorodých rostlin. „Nejdříve jsem začala u vchodu, kde bydlím. Postupně jsem rozšiřovala záhonek dál a dál a čekala jsem, jestli se někdo proti tomu ozve. Nikdo proti mému dílu nic nenamítal, a tak jsem postupně osázela téměř celý panelák,“ líčí se smíchem Hana Malá.

Myšlenka barevných záhonků okolo paneláku uprostřed sídliště k ní přišla už před lety. „Napadlo mě, že bych mohla věnovat svůj čas pěstování květin přímo u paneláku. Chtěla jsem prostřednictvím květin rozdávat radost. Díky tomu to teď dělám a cítím se být nějak užitečná,“ vysvětluje Malá. Vše, co mohou kolemjdoucí okolo panelového domu v ulici Prodloužená vidět, je pouze její práce. Veškeré pomůcky a potřebné věci k práci si financovala sama.

Pěstitelka chce mimo jiné lidem ukázat, že zahradničit může každý, a to i obyvatelé panelových domů, kteří nemají zahrádku. „Pěstování rostlinek a starání se o ně není jen pro lidi s vlastní zahrádkou a není ani jen vesnickou záležitostí. I lidé z měst mají možnost vytvořit si svoji malou oázu uprostřed sídliště, která bude dělat radost jim i dalším,“ usmívá se autorka vypěstované flóry.

To místo je úplná oáza

Není člověka, jehož pozornost by záhonky neupoutaly. Aktivní obyvatelka Polabin dostává mnoho reakcí, vždy jsou ale kladné. Lidé ji za její práci děkují s tím, že jim květiny udělaly radost a vykouzlily úsměv na tváři. „Když jsem venku, pokaždé někdo přijde a moji práci ocení. Lidé říkají, že jim to dělá dobře na srdíčku a že jim je pak líp,“ líčí Malá s tím, že její práce si nevšímají jen ženy, ale čím dál více také muži. Sousedé zahrádku vnímají jako oázu uprostřed sídliště.

Hana Malá nezůstává jen u pečování o malou pouliční zahrádku. Buduje také malý kamenný chodníček podél záhonků, pravidelně vypleňuje cestu před domem nebo zametá spadené listí a sbírá nepořádek. Každý den nad pracemi spojenými s úpravou okolí a zahradničením stráví několik hodin, někdy jí práce zaberou okolo pěti, šesti hodin, výjimkou ale nejsou ani osmihodinové šichty.

Šikovné pěstitelky si všimli také na radnici druhého městského obvodu, jehož starosta Radek Hejný takovou iniciativu podpořil. „Pomohou mi například s úpravou větších keřů, které bych sama nezvládla sestříhat a na které nemám ani vhodné nástroje. Také mi už darovali kompost, který jsem ke své práci potřebovala,“ svěřuje se zahradnice.

Přestože mnoho lidí práci oceňuje a sousedi jsou nadšení, že si mohou natrhat například oregano, mátu, mateřídoušku nebo třeba petržel, rozmarýn a lichořeřišnici a další bylinky. Mnozí na hezké místo a čas strávený nad jeho opečováváním neberou ohledy. „Občas se stává, že záhonky jsou rozhrabané a květiny počurané od pejsků, kvůli čemuž pak odumřou. Někdy v nich zase nacházím odpadky,“ posteskla si obyvatelka Polabin, která jednou dokonce našla i chodníček rozebraný do jednotlivých kamínků.