Sázkové kanceláře v Pardubicích omezily provoz, kasina zavřela a herny - alespoň některé - vypnuly reklamní poutače. Státní smutek totiž omezuje hazardní hry. Na dodržování zákazu v Pardubicích dohlíží finanční úřad i úřady městských obvodů. Žádné prohřešky ale nezaznamenali.

V sázkové kanceláři v Obchodním centru Grand v Pardubicích se na tabulích obvyklé kurzy na sportovní zápasy neobjevily. „Vyplácíme pouze ty, kdo vsadili na internetu. Jinak dodržujeme nařízení daná zákonem s ohledem na vyhlášený státní smutek,” uvedla pokladní.

Kolem státního smutku ale nastává i řada absurdit. Jak totiž upozorňují úředníci - loterijní zákon je napsaný tak, že je prakticky nevymahatelný. Posuďte sami.

Zmatek podle loterijního zákona

Takzvaný loterijní zákon jde na celý zákaz poměrně komplikovanou metodou. První paragraf stanoví, co lze považovat za loterie či soutěže. Tento předpis pak rozvíjí paragraf druhý, kde jsou jednotlivé hry obsáhle definovány podle nejrůznějších kritérií. Čtvrtý paragraf pak pod písmenem C obsahuje noticku, že v den státního smutku se na část paragrafu číslo dvě stanovuje zákaz hraní, aniž by ale stanovil podmínky pro případ porušení. Ty jsou pro změnu obsaženy až v paragrafu 48.

A tak je třeba vrátit se k paragrafu 2 a za pomocí paragrafu 4 písmeno C zjišťovat, že zákaz se vztahuje zejména sázky v podstatě na cokoliv. Od sportovních výsledků až na společenské události, losování číselných žetonů, nebo her v kasinech jako je třeba ruleta. Jenže - sázky na dostihy povoleny jsou - ačkoliv se v podstatě jedná o sázky na sportovní výsledky, které jsou jako takové zakázány.

Zákon, mimo jiné také říká, že se zakazují sázkové hry provozované v k tomu zvlášť určených hernách (kasinech). Pod tuto definici by spadaly i výherní automaty.

Jenže - tím, že není definováno co je vlastně ještě považováno za hernu nebo kasíno, vlastně nezakazuje zákon v podstatě vůbec nic a pokus o uložení sankce mohl snadno zvrtnout v právní bitvu s nejistým výsledkem pro kontrolory.