Základní kapitál pardubického Dostihového spolku možná bude zvýšen o více než tři miliony korun. Prohlásila to na tiskové konferenci pardubická primátorka Štěpánka Fraňková.

„Město už vyčlenilo 3,1 milionu korun na zvýšení základního kapitálu, protože má představu, že by se základní jmění spolku mělo zvýšit o padesát procent, což je pět milionů korun. Současně vyčlenilo dalších téměř jeden a půl milionů korun na odkup akcií od drobných akcionářů, kteří by měli zájem odstoupit ze spolku,“ konstatoval náměstek primátorky Jiří Rozinek.

Jaké jsou možnosti řešení celé situace?

Minoritním akcionářům bude předloženo několik možností, jak řešit celou záležitost. „První je zvýšení základního kapitálu spolu s ostatními akcionáři, druhá je zvýšení bez toho, aby ostatní akcionáři zvyšovali základní kapitál. I k tomuto aktu je ale potřeba souhlas šestašedesáti procent akcionářů. Město je jednapadesátiprocentním akcionářem. Není to tedy jen o tom, co si přeje město,“ vysvětlila Štěpánka Fraňková.

„Další možností je snížení základního kapitálu, čímž ale neřešíme aktuální situaci spolku. Město by muselo dát Dostihovému spolku půjčku, ale byli bychom velmi rádi, kdyby se na ni současně s námi podíleli i ostatní akcionáři,“ nastínila primátorka.

„Do zastupitelstva by měl jít materiál, který hovoří o zvýšení základního kapitálu Dostihového spolku ze strany města. Je tam i návrh na vznik akcionářské dohody mezi městem a druhým největším akcionářem Martinem Vokálem. Je to podobný model, jako je nastaven v hokejovém klubu. Předpokládáme, že do konce září by mělo definitivně dojít k vyřešení technického zhodnocení mezi Dostihovým spolkem a městem. Od toho se bude odvíjet účetní kumulovaná ztráta, která je zhruba osm milionů šest set tisíc korun. Je tam dvanáct milionů technického zhodnocení. Už teď můžeme říct, že dalších šest milionů korun bylo zhodnoceno,“ prohlásila Fraňková.

„Dochází k tomu, že jiné materiály jsou na Dostihovém spolku a jiné na městě. Nyní se srovnávají všechny faktury a dokumenty, které souvisí právě s investičními akcemi a s technickým zhodnocením, které se uskutečnilo na dostihovém závodišti. Pravdu má buď Dostihový spolek, nebo ji má město. Nebudeme se bránit ani jednomu. Chceme, abychom opravdu v Dostihovém spolku nastavili správně fungující akciovou společnost,“ podotkla primátorka.

Smlouva s hlavním partnerem

Dostihový spolek má v současné době smlouvu o sponzorství s Českou pojišťovnou, která má dobu trvání do 30. listopadu 2011. Nová smlouva by pak měla být podepsána do 31. března 2012.

„Pokud se do té doby obě strany nedohodnou, nejsou nijak vázány a mohou jednat s kýmkoli,“ informovala Štěpánka Fraňková.
„Priorita je se s Českou pojišťovnou dohodnout, je to zavedená značka a Dostihový spolek nemá tisíce důvodů, aby smlouvu s Českou pojišťovnou do budoucna nechtěl uzavřít. Ale je to samozřejmě věc nabídky a poptávky. Musí však dojít k některým změnám ve smlouvě,“ uzavřela primátorka.

Lenka Štěpánková