V sobotu 23. března dostanou diváci možnost nahlédnout do zákulisí Východočeského divadla v Pardubicích. Program je součástí Noci divadel 2024 a začíná v 18 hodin. Pro zájemce, kteří se nespokojí jen s prohlídkou jindy zapovězených míst, ale chtěli by si vyzkoušet hereckou profesi na vlastní kůži, bude připraven také workshop.

Noc divadel se z původního podzimního termínu přesouvá na jaro a od letošního roku bude součástí oslav Světového dne divadla, který připadá na 27. března.

„Po zkušenostech z posledních let jsme usoudili, že největší zájem diváků je o prohlídku divadla. Lidé chtějí nahlédnout do zákulisí, postát si na jevišti, nakouknout do propadla, sledovat točnu ze suterénu, zkontrolovat sklad kulis, přivonět si k vypraným kostýmům nebo se dotknout paruk, vlásenek a rekvizit. A to všechno jim umožníme právě během prohlídky zákulisí,“ upřesnila program sobotního večera dramaturgyně Východočeského divadla Jana Uherová. Na jevišti Městského divadla se také uskuteční herecký workshop, který povedou divadelní lektorky Kateřina Dojčánová, Barbora Lohniská a Kristýna Mlatečková.

Ing. Jan Žemla (1900−1972), od roku 1939 učitel na mlynářské škole v Pardubicích, za druhé světové války spolupracoval se západním paradesantem „Barium“, člen revolučního a posléze do února 1948 Okresního národního výboru v Pardubicích.
Historici se vrátí k procesu se skupinou Jana Žemly. Vražda zůstala neobjasněna

Akce je součástí celoevropského projektu European Theatre Night, který se už od roku 2008 snaží více zpřístupnit divadelní svět. Návštěvníky divadel čekají v sobotu 23. března nejen výjimečná představení, ale rovněž autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, diskuse s tvůrci či prohlídky zákulisí, právě jako v Pardubicích. Podrobnější informace o české části Noci divadel jsou uveřejněny na webových stránkách www.nocdivadel.cz.