Historie Zámečku
Zámeček je postavený v novorenesančním stylu. V roce 1885 si ho nechal postavit potomek uhlobaronského rodu Jiří Larisch-Mönich. Vila měla postupně několik majitelů. Za německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína. V roce 1942 ve sklepeních Němci za heydrichiády vyslýchali české vlastence a obyvatele osady Ležáky. Později je zastřelili na nedaleké střelnici.

Na konci listopadu by se Československá obec legionářská mohla stát majitelem památkově chráněné Larischovy vily v Pardubicích.

Dokončují smlouvu

S firmou Foxconn, která Zámeček odkoupila spolu s průmyslovým areálem HTT Tesla v roce 2000, dokončuje podobu darovací smlouvy. Oznámil to regionální zástupce legionářů František Bobek. Organizace o takzvaný Zámeček, kde za války byli popraveni čeští vlastenci včetně obyvatel osady Ležáky, od března pečuje.

„Připravujeme s pomocným biskupem Josefem Kajnekem na 28. listopad mši v kostele svatého Jiljí a pobožnost smíření v Zámečku. Tento den by již mohlo dojít k podpisu smlouvy a vila by se stala majetkem obce legionářské," prohlásil František Bobek.

Bezplatný převod

Obě strany v lednu podepsaly memorandum o spolupráci, které se stalo prvním krokem k bezplatnému převodu. Právníci podle Františka Bobka koncipují smlouvu jako dar, aby legionáři nemuseli platit daň. „Musejí se vyřešit věcná břemena nebo nájemní smlouva k pozemku, který patří Foxconnu. Jednali jsme vlastně o třech smlouvách," dodal František Bobek.

O záchranu chátrající vily usilovali místní patrioti, kteří po několika letech snažení, v roce 2011, založili sdružení. Jeho členům se podařilo prosadit objekt do seznamu památek. Dlouhodobě jednali se zástupci Foxconnu i případným dalším zájemcem o koupi. Nakonec začali spolupracovat s obcí legionářskou.

Obnova památky

„Budeme pracovat na odstranění havarijních stavů, střechy či věže. Peníze na to snad dostaneme z rozpočtu obce legionářské. Až se staneme majiteli Zámečku, začneme pracovat na projektu obnovy památky, což bude celý příští rok. Peníze budeme pravděpodobně shánět z vlastních zdrojů a z větší části z evropských dotací," sdělil regionální zástupce legionářů.

Legionáři už ve vile pořádali několik akcí, naposledy při Dnech evropského dědictví vilu vidělo za pět hodin prohlídek 1200 lidí. Organizace plánuje zřídit v Zámečku muzeum, které se zaměří na období heydrichiády a odbojovou činnost za druhé světové války. Vila by rovněž měla sloužit jako zázemí pro společenské akce, konference nebo výstavy.