Lidé si tak spolu se zástupci státu, církví a pamětníků připomněli zvěrstva, která se tu před 81 lety odehrála. Na pietní místo přišla uctít památku i místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová.

Pietního aktu zúčastnil i primátor statutárního města Pardubice Jan Nadrchal: „Je potřeba si připomínat, že zde byli popraveni lidé, aby všechny budoucí generace věděly, jaká zvěrstva se mohla v minulosti dít a aby se jich vyvarovaly,“ řekl primátor Pardubic.

V neděli 4. června odpoledne hořel rodinný dům v Ohrazenicích.
VIDEO: Požár v Ohrazenicích. Plameny, ale i neukáznění řidiči a spory místních

Program zahrnoval kladení věnců i květinových darů během pietní akce s proslovy vážených hostů. Byl provázen vystoupením houslového dua LuciaZuza a historik Vojtěch Kyncl zde představil svou publikaci. Památku obětí všichni zúčastnění uctili minutou ticha.

Lidé si poté mohli prohlédnout expozici Památníku Zámeček a jeho zmodernizovaný areál.

Pietní akt na zámečku připomněl 81. výročí HeydrichíádyPietní akt na zámečku připomněl 81. výročí HeydrichíádyZdroj: Michal Žampach

Od 3. června až do 9. července bylo u pardubického Zámečku popraveno celkem 194 nevinných lidí, odbojářů a jejich spolupracovníků. Mezi obětmi byli i obyvatelé blízké osady Ležáky nacisty vyhlazené 24. června téhož roku, kteří pomáhali paravýsadku Silver A.