Obyvatelé Pardubického kraje dojíždí do zaměstnání průměrně 45 minut. Déle trvá cesta do práce už jen lidem z okolí města Prahy.
Vyplývá to z průzkumu jedné banky provedeného v České republice v červnu tohoto roku. Pardubičtí podle statistiky stráví každé ráno v dopravních prostředcích dokonce o deset minut více, než je průměrná délka cesty do práce v celé České republice. Téměř polovina Čechů považuje za důležité, jak dlouhou dobu musí dennodenně dojíždět.

„Tráví značnou část dne v zaměstnání a volna nemají nazbyt, a proto si cení i sebemenší úspory času,“ uvedl Bohdan Suchánek, ředitel marketingu banky, která problematiku dojíždění zkoumala. „Do práce mi to trvá tak patnáct minut pěšky. Já to mám kousek,“ řekl Radek Musil, který pracuje v Pardubicích. Kdyby však měl dojížděním strávit delší dobu, byl by ochoten se přestěhovat. Patří ale spíše k menšině. Podle výzkumu by totiž jen necelých 15 procent lidí uvažovalo o stěhování, pokud by jejich každodenní cestování do práce trvalo příliš dlouho. Když mají lidé možnost výběru, volí raději zaměstnání, které je blíže.

„Myslím, že u nás ještě není vypěstovaný zvyk jako v cizině, že by se lidé stěhovali za prací,“ řekla obyvatelka Pardubic Radka Zámišová. Sama dříve pracovala přímo v místě svého bydliště a kvůli dojíždění by se prý stěhovat nechtěla.

Lidé jsou podle ní příliš fixovaní na svoje domovy, a proto raději volí dojíždění.