Pro vedoucí jindřichohradeckého azylového zařízení Klokánek Emílii Popelkovou byla středa ve znamení čekání na policii s odhodláním nevydat čtyři sourozence pocházející z Dobrušky a neposlat je do dětského domova v Holicích na Pardubicku. Děti přišly v červnu do Klokánku na základě předběžného opatření. Byly odebrané rodině ve velmi zanedbaném stavu.

„Tříleté dítě špatně chodilo, všechny měly ještě plínky, neměly hygienické návyky. Jedna holčička se třeba ani neuměla vyčůrat na záchod. Za tu dobu udělaly obrovský pokrok, získaly u nás pocit bezpečí a všechny, až na ročního, jsou již bez plínek,” popsala Popelková.

Nejstarší chlapec už je nyní v Holicích

Nejstarší sedmiletý chlapec je mentálně retardovaný, byl prý zlý na ostatní děti, které se ho bály a nyní už je v Holicích, kde se mu dostává speciální péče, což je podle odborných vyjádření asi jediné řešení.

I právě proto, aby byli všichni sourozenci pohromadě, rozhodl se odbor sociálních věcí v Dobrušce, kde rodiče dětí žijí, podat návrh na jejich umístění do holického domova. „Pracovnice, které mají tento případ na starosti, se byli nejprve v domově podívat. Dětem tady bude poskytnuta veškerá péče, i zdravotní a budou blíže rodičům, což byl také jeden z důvodů, proč byl tento podnět podán,“ upřesnil vedoucí sociálního odboru v Dobrušce Vladimír Alexander. Podle něj byl holický domov jediným zařízením, které může přijmout všechny děti pohromadě a navíc je zde již starší sourozenec. Stejný odbor však již v únoru podal návrh na soud, aby byli sourozenci rodině odebráni a umístěni do jindřichohradeckého Klokánku. „V té době to opět bylo jediné zařízení, které mohlo umístit všechny děti pohromadě. Klokánek slouží pro dočasný pobyt, a proto jsme hledali zařízení, kde by mohli být sourozenci společně, ale blíže domovu,“ objasnil Alexander.

Pro děti měl šéf holického domova Aleš Drozd původně dorazit již 21. listopadu, ale kvůli celé situaci se místo toho konala tisková konference. Na ní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek hovořil o tom, že jsme poslední evropská země, kde zůstávají kojenecké ústavy místo toho, aby byly děti vychovávány v pěstounských či jiných alternativních zařízeních. „Je to až nepochopitelné, že na jedné straně ministr mluví o pěstounské péči, jejíž alternativou Klokánek určitě je, protože zde děti žijí po čtyřech v rodinách a na druhé straně se čtyři děti z Klokánku odebírají, aby šly do dětského domova,” divila se Popelková.
Připomněla, že je nekontaktoval ani soudce, který o přesunu rozhodl, neviděl děti, nechtěl ani žádnou zprávu.

Ředitel holického domova Aleš Drozd si do jindřichohradeckého Klokánku pro děti přijel až v úterý, ale Popelková mu je nevydala s tím, že jedná na příkaz své nadřízené, tedy předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové. Ředitel Drozd se pak podle Popelkové nechal slyšet, že pro děti si dojede i s policií a v médiích prosákly informace, že to mělo být ve středu. Nikdo v Klokánku ale o tom nic nevěděl.

Podle Vodičkové to pro děti nebude jednoduché, aby zase změnily prostředí, když se v Klokánku již aklimatizovaly. V úterý předsedkyně fondu dala podnět k soudu na změnu rozhodnutí a nyní v Klokánku čekají, jaký bude verdikt.

Chce splnit jenom to, co rozhodl soud

Ředitel Dětského domova pro děti ve věku 1 - 3 let Holice Aleš Drozd ve středu Deníku řekl, že pouze chce splnit to, co rozhodl soud. Dále vysvětloval, že sice v názvu mají věk dětí 1 až 3 let, ale rozhodující je zřizovací listina, dle které zde mohou být děti až do šesti let a ještě starší. „Máme statut pro okamžitou péči stejně jako Klokánek, specializujeme se na postižené děti, na které u nás máme odborné pracovníky. Jsme zdravotnické zařízení Pardubického kraje a poskytujeme minimálně stejnou péči jako Klokánek, navíc ještě se zdravotní péčí. Jsme malé zařízení s kapacitou 25 lůžek, přičemž děti jsou rozdělené do tří rodin a starají se o ně tety,” vysvětluje Drozd a dodává, že od nich prioritně většina dětí odchází buď do své biologické rodiny, případně do pěstounské péče nebo k adopci. „Vloni odešlo do dětského domova pouze jedno dítě a letos žádné,” dodal Drozd.

Policie prošetřuje podezření na týrání

To, že by se děti někdy v budoucnu mohly vrátit zpět do rodiny, nevylučuje ani vedoucí sociálního odboru v Dobrušce Vladimír Alexander. „Toto nelze nikdy vyloučit. Je i naší snahou, aby se děti mohly vrátit do své rodiny,“ říká Drozd. Pracovnice s rodinou spolupracují již od počátku, co se nastěhovala do města. Podle všeho však nebyly prvním sociálním odborem, který s ní pracoval. Navíc mluvčí Královéhradecké krajské policie Ivana Ježková potvrdila, že v tomto případě prošetřují podnět na podezření z týrání svěřené osoby. „Ano, tento případ prošetřujeme, ale nyní je vše ve fázi vyšetřování a zatím nebyl nikdo z ničeho obviněn. Více informací nebudeme nyní poskytovat,“ uzavřela Ježková.