Když jsme začínali s obyčejnou reportáží o podivných praktikách kolem odpadků z restaurační kuchyně, netušili jsme, na jaký narazíme problém.

Vše začalo zdánlivou maličkostí. Dlouhodobým zápachem hnijících potravin na Wernerově nábřeží v Pardubicích. V těsném sousedství pardubické radnice se po celý rok šíří zápach z odpadků. Tento čtvrtek se nám podařilo odhalit jeho původ.

Je jím restaurace Galera, která ukládá odpad do zadního traktu své provozovny v enormním množství. Pytle s odpadem se vrší v místnosti památkově chráněného objektu o rozměrech přibližně 4 krát 6 metrů čtverečních. Hromada odpadu dosahuje do výšky přibližně 1,5 metru.

Tlející hromada

K tomuto zjištění přispěla náhoda. Provozovatel restaurace totiž zahájil úklid a na odpady přistavil velkokapacitní kontejner, na kterém odhadem skončilo 15 až 17 kubických metrů odpadků z kuchyně. Při pokusu o fotodokumentaci této „voňavé“ komnaty přítomní pracovníci urychleně zabouchli dveře a snažili se bránit i dalšímu fotografování.

Na vzniklou situaci jsme se snažili upozornit orgány kompetentní v případném řešení situace. Hromada tlejících a značně zapáchajících zbytků z restaurace uskladněná volně v místnosti domu totiž rozhodně nesplňuje podmínky dané zákonem na ochranu veřejného zdraví.

Jenže začal kolotoč nesmyslných až absurdních odpovědí oslovených úředníků. Pomyslnou první cenu by asi vyhrál hned první oslovený institut – Krajská hygienická stanice v Pardubicích: „My tu jsme akorát od podepisování vyhlášek,“ odvětili nám například na oddělení majícím na starosti odpady.

Odpovědnosti se poté postupně zřekly odbor životního prostředí pardubického magistrátu i živnostenský úřad s poukazem, že odpady snad řeší na krajském úřadě.

Nakonec jsme byli odkázáni na Úřad městského obvodu Pardubice 1. Až tady se po asi dvouhodinovém kolečku začali problémem zabývat. „Z hlediska zákona o odpadech je náš úřad kompetentní tuto věc řešit,“ řekla Iňa Bernardová z Odboru dopravy a životního prostředí Úřadu městského obvodu Pardubice 1.

Festival arogance

Festival arogance ale začal ve chvíli, kdy jsme se znovu pokoušeli kontaktovat krajskou hygienickou stanici, která má dohlížet nad dodržováním zákona o ochraně veřejného zdraví. Ten mimo jiné provozovatelům restaurací stanoví podmínky pro nakládání s odpadem. Odpověď, kterou jsme obdrželi, nás velmi zarazila: „My nemusíme nic!“

Při pokusu o vysvětlení problému jsme narazili i u samotného ředitele této instituce Antonína Vykydala. Ten zpočátku vyslechl, oč se jedná, jenže vzápětí zopakoval to, co jeho sekretářka. Hygienická stanice prý nemusí vůbec nic. „Co mi tu ukazujete, nic nedokazuje. Jak já můžu vědět, co je to za kontejner? Co je to za odpad, nebo odkud pochází?,“ snažil se tvrdit i přesto, že sám majitel restaurace Nenad Petric na místě přiznal, že jde právě o odpad z jeho restaurace.

Na námitky, že jsme chtěli tomuto kličkování předejít tím, že jsme zvali na místo úředníky ve chvíli, kdy se odpad uklízel, reagoval Antonín Vykydal slovy, že kontroly se dělají podle plánu a že se přece úředník nesebere a nepoběží na místo jen tak a že nějaké fotky teď už přece vůbec nic nedokazují.

„Nás to nezajímá“

Jinými slovy – hromada hnijících odpadků z restaurační kuchyně, která nejen podle zákona, ale i zdravého selského rozumu představuje pro okolní obyvatele zdravotní riziko kvůli plísním a výskytu hmyzu a hlodavců, zkrátka v tu chvíli hygieniky nezajímala.

Co je v takovém případě povinnosti a kompetence hygienické stanice, nám pardubický šéf Antonín Vykydal vzkázal jen: „To si najděte na internetu. Na shledanou!“

Pro informaci veřejnosti, hygienické stanice i jejího pana ředitele dodáváme, že na internetu se dá najít nařízení Evropské unie č. 852/2004. To je součástí již zmíněného zákona na ochranu veřejného zdraví, který příslušnou problematiku upravuje.

Vysvětlení této neochoty může být i ve způsobu, jakým prý hygienická stanice kontroly provádí. „Odpad z restaurace musí být uzavřen v nádobě neboli popelnici a ty se od restaurací odváží každý druhý den. Hygienická stanice to má kontrolovat, jenže realita je jiná,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z pardubických restauratérů.

„O takzvaných přepadových kontrolách z hygieny ví každý majitel restaurace týden dopředu. Kontrola nakládání s odpadem je jen formalita. Úředník ji pouze zapíše, aniž by se někam díval,“ dodal restauratér.