Labe v Němčicích vystoupalo v noci ze čtvrtka na pátek na třetí povodňový stupeň, v Přelouči zůstává první stupeň. Ostatní sledovaná místa v Pardubickém kraji hlásí normální stav. Aktuální informace o průtocích je možné sledovat na webu Povodí Labe.

Hasiči v pátek odčerpávají vodu ze zatopených míst v regionu. Zasahovali například v obci Škudly na Přeloučsku a ve Dvakačovicích na Chrudimsku.

Obec Škudly na Přeloučsku.Obec Škudly na Přeloučsku.Zdroj: HZS Pardubického kraje„Na Labi v Němčicích byl v noci na pátek překročen 3. stupeň povodňové aktivity. Kulminace je očekávána dnes večer. Následné poklesy budou velmi pozvolné," upozornila v pátek tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Voda tak může stále zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může působit škody v krajině a na majetku. Snížena je stabilita stromů v podmáčené půdě.

VIDEO: Divoká voda v Němčicích 5. ledna

Zdroj: Čížková Nikola

„Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Parkujte svá vozidla na výše položených místech. S auty nejezděte přes povodňovou vodu. Vyhněte se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami, mohou být kontaminovány. Omezte pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů. Rozhodně vždy uposlechněte pokynů povodňových orgánů, policie a hasičského záchranného sboru," dodala Vendula Horáková. 

Přímo v obci Němčice voda z řeky neškodí. „Voda se vylévá do polí, u nás dotekla jen k jednomu domu," popsal v pátek ráno situaci starosta Němčic Jan Jírek. Mimořádná opatření obec zatím nečiní. 

Labe v Němčicích na Pardubicku vystoupalo na třetí povodňový stupeň.
Zavřené a zaplavené silnice. Rozvodněné Labe na Pardubicku zaměstnává silničáře

Stoupající hladinu sleduje i sousední obec Dříteč, která také leží na břehu Labe. „Zatím je stav vody ještě o sedmdesát centimetrů pod stavem, který byl o vánočních svátcích," uvedl v pátek ráno starosta Dřítče Jozef Petrenec. Velká voda o Vánocích poškodila v Dřítči cyklostezku, kterou zaplavila, jiné škody podle starosty hlášeny nebyly. 

V platnosti je na Pardubicku stále výstraha před povodněmi, která trvá až do odvolání. Lidé v ohrožených oblastech by se podle informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu měli připravit na možnost vzniku povodně. 

V Česku pak stále platí zhruba na 60 místech některý z povodňových stavů. Žádné větší škody řeky zatím nezpůsobily.

Mohlo by vás zajímat: Hasiči o vánočních svátcích evakuovali lidi z chatové osady v Hrobicích

Zdroj: HZS PK