Čtyři strany utvořily novou radniční koalici, dalších pět uskupení půjde v pardubickém zastupitelstvu do opozice.
Nejblíže k tomu stát se součástí nové městské vlády měla pardubická ODS.

Krach jednání

Jednání prý nakonec zkrachovala na tom, že si mezi sebou ANO a ČSSD rozdělily všechna místa náměstků.
„Myslím, že hnutí ANO společně s ČSSD neměly jinou možnost než složit koalici tímto způsobem, pokud ANO nevyhovovala koalice, kterou jsme nabízeli my. Ta by byla složená z ANO, ODS, Koalice pro Pardubice a TOP 09," konstatoval pardubický lídr ODS Jiří Janků.

„My jsme od začátku jasně deklarovali, že ČSSD má jen o dva mandáty v zastupitelstvu více než my, proto jsme žádali post náměstka a k tomu dva či jednoho člena rady, aby vůbec šlo něco změnit či prosadit. Když nám byl nabídnut post jednoho radního, nebylo z našeho pohledu o čem dál vyjednávat," přiznal Jiří Janků.

V ODS jsou již zvědaví na první kroky nové koalice. „V Pardubicích je dost rozpracovaných projektů, z nichž některé byly členy současné koalice kritizovány. Uvidíme, jak se k nim postaví, jestli je zrevidují nebo dokončí a jakým způsobem," nechal se slyšet pardubický lídr ODS.

„Přál bych si, aby se podařilo uskutečnit vize, s nimiž přišlo vítězné hnutí ANO. Jsem stále přesvědčen, že průnik mezi jeho a naším programem tu je dost výrazný. Pokud se podaří čerpat evropské dotace, prosadit kvalitní územní plán se zaměřením na rozvoj města, tak budeme určitě všichni spokojeni," informoval náš Deník Jiří Janků.

Do opozice přechází i strany, které dosud byly ve vedení města – Sdružení pro Pardubice (SPP) a Pardubáci.

„Obrat asi nebude"

„Na hodnocení vzniklé koalice je ještě příliš brzy. Její sílu ukáže čas. Nemohu se ale zbavit dojmu, že občané, kteří volili hnutí ANO proto, že od něj čekali výraznou změnu ve směřování města, budou zklamáni. Od koalice čtyř subjektů, z nichž dva se spolupodílely na vedení města v minulém volebním období, asi zásadní obrat čekat nelze," sdělila končící pardubická primátorka a lídryně Sdružení pro Pardubice Štěpánka Fraňková. „Jsem samozřejmě velmi ráda, že si nové vedení města bere za své dokončení námi započatých rekonstrukcí třídy Míru a Tyršových sadů i pokračování v přípravách na čerpání evropských dotací z ITI. Dokazuje to, že jsme nepracovali až tak špatně a bez koncepce, jak se naši oponenti ve volební kampani snažili voliče přesvědčit. A co bych si přála? Aby se jim podařilo dokončit to, co jsme my začali a aby se Pardubice díky tomu dočkaly plynulejší dopravy, výstavby dopravního terminálu a hlavně, aby se v nich lidem dobře žilo," pravila pardubická primátorka.

Křehká koalice?

„Nová koalice je taková, jaká je. Rozhodně to nebude mít jednoduché. Určitě bude velmi křehká. Podle složení zastupitelstva, v němž bude řada poslanců, se nedá vždy očekávat stoprocentní účast. Otázkou je i personální roztříštěnost. Myslím, že Koalice pro Pardubice ani TOP 09 neudělaly dobře, když nechaly tuto koalici vzniknout výměnou za jediné místo v radě pro každý subjekt. TOP 09 jasně ukázala svou názorovou ukotvenost. Dost dobře její krok nechápu, protože právě jejich hlasy rozhodly o tom, že primátorem Pardubic se stal lídr hnutí ANO Martin Charvát," pustil se do nové koalice odcházející náměstek pardubické primátorky a lídr sdružení Pardubáci František Brendl.

„Nechci nad novou koalicí lámat dopředu hůl, třeba bude mít dobré výsledky. Na to si musíme nějakou dobu počkat," líčil František Brendl.

„Jsem zvědav, jak se hnutí ANO podaří zrealizovat neuchopitelné sliby, které naslibovalo při rozdávání koblih občanům. Beru to jako osobní tragédii, že mému rodnému městu bude vládnout strana, jako je hnutí ANO. Moc bych si i Pardubicím přál, aby se nenaplnila tato moje obava. Také bych se rád mýlil v tom, že Martin Charvát je manažerem jenom pusou," nebral si servítky odcházející náměstek pardubické primátorky na adresu nového šéfa radnice.

Dokončit projekty

Povolebního vyjednávání se nakonec vůbec neúčastnili Patrioti Pardubic, kteří budou mít v zastupitelstvu dva mandáty.
„Domnívám se, že povolební vyjednávání se v Pardubicích odehrálo v poklidu. My jsme se ho vůbec neúčastnili. Ukáže čas, jestli tato podoba koalice byla správnou volbou či ne," vyjádřil se Jiří Lejhanec, lídr sdružení Patrioti Pardubic.

„Věřím, že současnou koalici všechny subjekty sestavily podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Očekávám od ní, že dokončí všechny projekty, které jsou v současné době rozpracovány. Budu přát všem obyvatelům Pardubic, aby se jí to podařilo," podotkl lídr Patriotů Pardubic.

„Budeme chtít být konstruktivní opozicí, přicházet se svými názory i nápady a věříme, že najdeme nějakou cestu ke spolupráci," pokračoval Jiří Lejhanec.

„Koalice je vždy výsledkem nějakých jednání. Nevím, do jaké míry u této nové koalice nastal průnik jednotlivých programů, ale asi do jisté míry ano, když nakonec došlo ke shodě," přemítal pardubický lídr KSČM Václav Snopek.
„Nyní by s námi měl jednat pravděpodobně vítěz voleb, hnutí ANO, a to kvůli možné součinnosti na fungování orgánů města. Schůzka ještě není potvrzena. Jde zatím pouze o návrh," upřesnil lídr KSČM.
„Vždy jsme se snažili pracovat ve prospěch města. Pokud tato nabídka přijde, budeme v tom pokračovat. A uvidíme, co bude dál," vyjádřil se pro Deník Václav Snopek.

Rozhodují peníze

„Ve městě prakticky o všem rozhodují finance. Proto je třeba kvalitně postavit rozpočet města a sehnat případné další zdroje z Evropské unie. To je prioritou," poznamenal pardubický lídr KSČM.
„Nová koalice by určitě měla otevřeně komunikovat s veřejností," řekl na závěr Václav Snopek.