Povinný respirátor, roušky z nanovlákna nebo dvě chirurgické ústenky při cestě do obchodu, autobusem, na úřad a na dalších veřejných místech. Za to látkovým rouškám odzvonilo, na veřejná místa v nich lidé od pondělí podle nového nařízení vlády nesmějí. „Je to určitě dobře, vidím to jako správný krok k tomu, aby se nemoc tolik nešířila,“ řekla Ivana Němcová, zatímco při chůzi na pardubické třídě Míru měla na ústech látkovou roušku. „Je to alternativa, ale doma mám respirátory i ústenky,“ dodala žena. V pardubických obchodech je ale znát, že látkové roušky ještě zdaleka nevymizely. Do supermarketu v centru krajského města během deseti minut nakráčelo 24 lidí, látkovou roušku jich mělo jedenáct. Sedm z nich zakrývalo své dýchací cesty ústenkou, zbylých šest pak respirátorem. Někteří ale ochranné pomůcky nasadili až ve vestibulu obchodu, jiní je zase sundali předčasně. „Kdyby to všichni dodržovali, jak mají, už jsme z toho mohli být venku. Dceru mám vdanou v Itálii, tam tři měsíce nesměli vůbec nikam, jen dvakrát týdně na nákup. Nyní v té oblasti ale nemají jediný případ nákazy,“ řekla Anna Krejčíková, která s novým nařízením souhlasí.

Lékárníci zaznamenali enormní zájem o respirátory a roušky.Lékárníci zaznamenali enormní zájem o respirátory a roušky.Zdroj: Deník / Lada SoučkováNe všichni ale respirátory nebo ústenky doma mají, a tak vzali Pardubáci lékárny útokem. Dlouhé fronty se během pátku před obchody netvořily, avšak chvíli si lidé počkat museli. „Já jsem zaměstnanec, nepředbíhám,“ oznámila žena, když zahlédla nevraživé pohledy, a poté vklouzla do lékárny. Nejčastější položka nákupu? Respirátory. „Jakmile to vyhlásili, začalo chodit daleko více lidí. Zatím ještě na skladě roušky a respirátory máme, ale zásoby se začínají tenčit,“ řekl lékárník Michal Němec z lékárny na pardubické Karlovině, kde neustále před dveřmi čekají dva až tři lidé. „Uvidíme, jak dokáži tento enormní zájem v příštím týdnu vykrýt distributoři,“ dodal Němec.

Zvýšený zájem během několika hodin zaznamenal i personál lékárny na třídě Míru. „Momentálně máme na skladě 1300 jednotlivých kusů a posledních deset krabic po deseti respirátorech. Jen během dnešního dne se prodalo 2600 kusů,“ konstatovala lékárnice Veronika Slavíková. Ona sama preferuje jako ochranu právě respirátor ochranné třídy FFP2. Mezi lidmi však panuje nejistota. „Ani nevím, kolik jich mám koupit. Kdo ví, kdy se to zase změní,“ povzdechla si zákaznice, která si dýchací cesty zakrývala chirurgickou ústenkou.