Adam Vyčítal podstoupil běžnou operaci mandlí v květnu roku 2017 v Pardubické nemocnici. Čtyři dny po zákroku začal krvácet a personál nemocnice ho nechal několik minut čekat před zavřenými dveřmi.

Součástí soudního jednání byl výslech zdravotních sester Aleny Chovancové a Barbory Špásové a lékařky Martiny Šípkové. V první části jednání měl být vyslechnut znalec, který se ze zdravotních důvodů omluvil.

„Pardubická nemocnice byla u pediatrické veřejnosti vždycky chápána jako špičkové pracoviště. Pro mě bylo dosti překvapivé, že tam při JIP slouží dva doktoři, z toho jeden začínající a jeden s dvouletou praxí, který pobíhá někde po novorozeneckém oddělení a v tu chvíli nemá možnost zasáhnout, kdyby se něco dělo,“ uvedl soudní znalec Michal Hladík, který má 45 let zkušeností v pediatrii.

Psali jsme:

Okresní soud v Pardubicích se znovu zabývá kauzou Adama Vyčítala, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici skončil v kómatu. Dnes hlavní líčení pokračuje.
Kauza z Pardubické nemocnice pokračuje. Lékaři se necítí být vinní

"Ve spisu je uvedeno, že to vypadalo na klidnou službu. To je nesmysl, protože jednotky intenzivní péče jsou právě od toho, že se to sesype během několika vteřin a musí tam být někdo, kdo zasáhne. Naneštěstí to dopadlo na doktorku Šípkovou, nezkušenou mladou doktorku, která to slízla za všechny,“ doplnil Hladík.

Podle kriminalistů zvolili zaměstnanci nemocnice nevhodný postup, který ohrozil tehdy osmiletého Adámka Vyčítala na životě. „Krvácejícího pacienta nechaly jak dětská lékařka, tak odborné zdravotní sestry odejít s matkou do přízemí budovy, kde měl být pacient následně ošetřen,“ popsala šéfka kanceláře ředitele královéhradecké policie Ivana Ježková s tím, že také nesprávně diagnostikovaly pooperační komplikace u dětského pacienta.

Kauza osmiletého Adámka v čase  
- operaci mandlí podstoupil osmiletý Adam Vyčítal v květnu roku 2017 v Pardubické nemocnici
- 4 dny po zákroku začal krvácet a upadl do bezvědomí, skončil v bdělém kómatu
- rodina podala na nemocnici žalobu a žádala odškodnění ve výši 22 milionů korun
- nemocnice rodině v březnu 2019 nabídla odškodnění ve výši 15,5 milionu korun a neomezené čerpání nákladů na péči
- nemocnice odmítla vydat osmihodinový předoperační záznam s tím, že to není technicky možné
- v červnu 2019 opustil funkci náměstka pro léčebnou péči Roman Michálek, který v daný den sloužil jako lékař ORL
- v červnu 2019 odvolací soud rozhodl o tom, že nemocnice musí záznam vydat
- den poté nemocnice nabídla rodině k okamžitému vyplacení šest milionů korun jako zálohu odškodného
- na začátku září 2019 policie zahájila trestní stíhání proti nemocnici a třem fyzickým osobám, a to jedné lékařce a dvěma zdravotním sestrám

„Byla tam chyba ve způsobu zajištění oddělení ze strany nemocnice. Za sebe říkám, že bych na daném oddělení nesloužil,“ zhodnotil Hladík.

Příští jednání, kde dojde k výslechu dalších soudních znalců, se bude konat 22. února.