Zápach a stísněné prostory ve čtvrtek přivítaly krajské zastupitele v nové zasedací místnosti v Regiocentru Nový pivovar. Kuloáry tak opanovaly výrazy „smrad“ a „těsný“.

Ani mírné rozladění z pachu lepidel a nátěrů však nezměnilo tradiční začátek. Hejtman Pavel Bradík (ODS) si hned v úvodu postěžoval na překotné zařazování nových jednacích bodů těsně před zahájením zasedání. Tím se program pětadvacátého zastupitelstva rozšířil z necelých devadesáti na téměř sto deset bodů. „Až se nám jednou stane, že všechny materiály budou na stole včas, tak se snad dáme na modlení,“ glosoval situaci hejtman.
Největší diskusi vyvolal mezi zastupiteli návrh krajského rozpočtu na příští rok.
Kritizována byla především kapitola financující dopravu v kraji. „Je možné, že autobusy v říjnu nebo listopadu nevyjedou,“ řekl Karel Klíma (KDU–ČSL). Komunistický zastupitel Lubomír Štěpán pro změnu poukazoval na to, že smlouvy mezi krajem a dopravci jsou o 90 milionů vyšší než výdaje, které jsou pro tuto oblast určeny rozpočtem.
Přesto nakonec pro rozpočet zvedlo ruku sedmadvacet zastupitelů ze čtyřiačtyřiceti přítomných.
Celkové příjmy kraje podle navrženého rozpočtu činí 3,083 miliardy korun. Naproti tomu plánované výdaje přesahují tři a čtvrt miliardy.
V nových prostorách čeká zastupitele do příštích krajských voleb v novém roce celkem šest jednání.