Na dnešním jednání zastupitelstva, které se koná v úterý od čtrnácti hodin ve Společenském sále pardubické radnice, se bude hovořit také o Tyršových sadech.

Před zastupiteli by měli vystoupit i kritici revitalizace městského parku podle návrhu architekta Tomáše Jiránka – představitelé občanských sdružení Chráníme stromy a Zelená pro Pardubicko. Těm se nelíbí podle nich zbytečně vysoký počet stromů, které by se zde měly pokácet, ale i to, že projekt obsahuje příliš mnoho umělých prvků. Tyto zásahy podle odpůrců by narušily přírodní ráz pardubických „Tyršáků“.

Jednali do večera

„S představiteli obou občanských sdružení jsme včera jednali až do večerních hodin, ale zatím nebudeme sdělovat, jak budou naši zastupitelé v tomto případě hlasovat,“ uvedl Petr Klimpl, šéf Zastupitelského klubu Občanské demokratické strany (ODS), která je nyní na pardubické radnici v opozici.

„V současné době už ale nejde ani tak o problém zachování zeleně, jako o to, jak bude projekt financován,“ poznamenal šéf Zastupitelského klubu ODS.
Podle jeho slov je s podivem, že pouze sedmnáct procent z celkových nákladů, které se pohybují ve výši přesahující 80 milionů korun, by mělo jít na obnovu zeleně. Zbytek peněz by pak podle Klimpla směřoval na vybudování umělých prvků v Tyršových sadech.

„Budeme chtít o tomto problému ještě diskutovat. Myslíme si, že by s Tyršovými sady bylo potřeba něco udělat. Nesdílíme však názor dvou občanských sdružení, která se proti projektu architekta Jiránka postavila a která chtějí obnovovat Tyršovy sady postupně. Máme obavy, že v takovém případě by se neudělalo nic,“ podotkl Petr Klimpl.

„Pokud se s obnovou nezačne na počátku vegetačního období, tedy od 1. listopadu, od projektu by se muselo upustit. Časová lhůta na realizaci je 13 měsíců, po jejím uplynutí už budou chybět finanční prostředky,“ dodal šéf Zastupitelského klubu ODS.

Brendl optimistou

„Zastupitelé by měli dnes rozhodnout, zda tento projekt realizovat nebo ne. Jestli má cenu pokusit se jej uskutečnit stůj co stůj, i kdyby se občanská sdružení snažila využít veškeré možnosti k tomu, aby zabránila jeho vzniku,“ reagoval náměstek pardubické primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci.

„V případě zastupitelů jsem mírně optimistický, že by se projekt mohl uskutečnit. Nevím ale, jak to bude u představitelů občanských sdružení,“ přemítal František Brendl.

„Každopádně je jasné, že za 83 milionů korun by město ze svých peněz na revitalizaci Tyršových sadů nemělo. V případě evropských dotací by činila spoluúčast města 12 milionů korun,“ shrnul náměstek pardubické primátorky.

„Na druhou stranu chápu, že i argumenty občanských sdružení jsou velmi závažné. Nemělo by se však nadávat architektům, protože ti pouze splnili to, co jim uložilo tehdejší vedení Pardubic. A pokud bude panovat shoda na tom, že dnes je situace úplně jiná než v roce 2002, bude třeba vypsat novou soutěž a dát jim nové zadání,“ uzavřel František Brendl.

(iko, td)