Jenže pohoda a úsměvy nevydržely dlouho. Hned u následujícího bodu, kterým bylo schválení zadávací dokumentace na prodej majoritního akciového podílu města v hokejovém klubu, přišlo na řadu nejrůznější obviňování ze lží a výčitky sahající do minulosti. Nechyběla ani sprostá slova.

Primátor Martin Charvát (ANO) přitom začal optimisticky. „Podařilo se zachovat extraligu i provést sportovní stabilizaci. V ekonomické oblasti posouváme krátkodobou jistotu dopředu. Je tu příležitost zahájit otevřené výběrové řízení a nalézt kupce majoritního podílu. Nabízíme možnost zeptat se partnerů na trhu, jestli mají o klub zájem. Pokud nikoho nenajdeme, budu hledat způsob, jak definitivně odmazat kumulovanou ztrátu,“ uvedl primátor.

Obdobně pozitivně na něj navázal i vedoucí odboru rozvoje a strategie pardubického magistrátu Miroslav Čada. „Poptávkové řízení je nastavené jako jednokolové, ne dvoukolové. Jasně jsme nastavili mantinely, co se týče času i peněz. Jsou tři parametry – minimální cena za prodej našeho majoritního podílu ve výši 12,5 milionu korun, intervalové zvyšování základního kapitálu a minimální budoucí obchodní či reklamní partnerské plnění mezi hokejovým klubem a případným majoritním akcionářem,“ popsal Čada.

S ohlasem se však nesetkal u členů opozice, ale ani koalice. „Prodej by měl být transparentní, což pro mě znamená dvoukolový. Hokejový klub nejsou pozemky na Hůrkách,“ prohlásila Ludmila Ministrová (TOP 09), která navrhla změnu usnesení tak, aby řízení bylo dvoukolové. To však neprošlo.

RYCHLÝ PRODEJ

Řadě zastupitelů vadilo, jak rychle chce město klub prodat. „Vrtalo mi v hlavě, proč prodávat tak rychle a klubu se zbavit. Znemožní nám to kontrolu, i když do něj dáváme nemalé peníze. Jediný důvod, který mě napadl, je, že v klubu teď probíhají kontroly, které mohou odhalit různá pochybení v orgánech klubu, kde byli i zástupci města. Nový akcionář by to mohl blokovat a forenzní audit zrušit. Realizace auditu bude až za rok a výsledky se pak nedozvíme. Doporučuji prodej odložit o rok,“ řekl Jan Linhart (Patrioti Pardubic).

„Pouze chci v této optimální době, kdy je hokej po sportovní stránce nahoře, najít partnera, jenž se bude spolupodílet na kompletní stabilizaci, která po dvaceti letech už snad vyřeší kumulovanou ztrátu,“ oponoval Charvát.

Na jeho hlavu se pak snesla ostrá kritika. „Stal jste se hrobníkem hokejového klubu. Rizika, na která jsme před nákupem klubu poukazovali, se potvrdila. Stálo nás to nemalé peníze. Lživě jste nám říkal, že klub je relativně v kondici,“ poznamenal Jiří Lejhanec (Patrioti Pardubic). „Nemám důvod věřit, že ve vaší zprávě je pravda. Je to pro mě jen pokus, jak zastínit vaši neschopnost,“ dodal na adresu primátora František Brendl (Pardubáci).

„Znovu opakuji, že je to příležitost hledat kupce, teď nic neprodáváme. Když jsem viděl plán, jak byste chtěl klub stabilizovat vy, ani ho nemohu přečíst nahlas,“ kontroval Charvát.

Po dlouhé a bouřlivé diskuzi návrh zadávací dokumentace na prodej akciového podílu v hokejovém klubu neprošel. Pro hlasovalo pouze 17 zastupitelů, ke schválení jich bylo potřeba 20.