Kronika boje o rekonstrukci Plaveckého areálu Pardubice má po pondělním jednání městských zastupitelů za sebou další kapitolu. Spokojeno může být především vedení pardubické radnice, protože zastupitelé posvětili jejich variantu projektu. Tato možnost počítá s investicí ve výši 588 milionů korun.
Nyní tedy nic nebrání tomu, aby pokračovalo výběrové řízení na zhotovitele celého projektu. Pro navrhovanou variantu rekonstrukce se nakonec vyslovilo 26 zastupitelů z celkových 39. Předcházela tomu ovšem hodinu a půl dlouhá a postupně čím dál bouřlivější diskuze.
„Když budeme rekonstrukci odkládat, tak bude jen dražší. Ostatně je také vizitkou celého zastupitelstva, že dosud s plaveckým areálem nic neudělalo,“ upozornil na začátku rozpravy své kolegy náměstek primátora Alexandr Krejčíř (ODS).

Diskusi ukončili

Zpočátku to vypadalo, že zastupitelé nemají chuť rozhodování o bazénu prodlužovat. Poté se ale diskuze rozjela a o slovo se hlásili další a další zastupitelé. Až nakonec Jiří Razskazov ze Sdružení pro Pardubice (SPP) navrhl, aby byla diskuze ukončena a přešlo se k hlasování.
A jaké argumenty zastupitelé používali nejčastěji? Odpůrci rekonstrukce bazénu ve stávající podobě argumentovali hlavně příliš vysokou cenou, která město zadluží na několik let dopředu.
„Je pro mě nepřijatelné, že není předložena žádná jiná varianta rekonstrukce! Zatížit město dluhem ve výši 480 milionů korun je příliš velké riziko,“ rozhořčil se komunistický zastupitel Stanislav Filip.
Jeho stranický kolega a bývalý poslanec Václav Snopek upozornil na další možný problém.
„Nikdo z nás samozřejmě nechce, aby se v Pardubicích nebylo kde koupat. Obávám se ale, že cena 588 milionů korun není konečná. Snad žádnou stavbu se v našem městě nepodařilo postavit za vysoutěženou cenu. Náklady vždy ještě vzrostly,“ řekl Snopek a demonstroval svá slova na příkladu ČEZ Areny.

Bavili se i o krizi

Na přetřes přišla i finanční krize, která podle některých zastupitelů hovoří proti možnosti vzít si úvěr.
To částečně potvrdil i Václav Brož z ekonomického odboru magistrátu.
„V současné chvíli není moc kde brát finanční prostředky. A jen tak hned se asi příjmová situace města nezlepší,“ konstatoval Brož.
Postupem času diskuze přinášela čím dál víc emocí.
„Očekával jsem, že se tu budeme bavit o tom, kde seženeme 108 milionů, které původně měly jít z dotací. A my tady opět řešíme, zda rekonstrukci plaveckého areálu vůbec chceme uskutečnit. To pak můžeme celý areál zavřít a jezdit se koupat do Hradce Králové, to bude nejlevnější,“ nechal se slyšet Jiří Lejhanec (ODS).

Potřebná věc

V ironickém duchu pak rozpravu komentoval i Jiří Razskazov (SPP).
„Do bazénu se nechodí koupat nějací anonymní lidé. Tam se učí plavat děti z celého města. No tak to zavřeme, lidé se nenaučí plavat a utopí se – to se opravdu vyplatí,“ podotkl Razskazov.
Pozornost vzbudila také řeč zastupitele za ODS Milana Tichého, který neopomněl své kolegy patřičně pochválit.
„Plavecký areál je potřebná věc. Jeho veřejně prospěšná funkce je zřejmá. A devízou pardubických zastupitelů je to, že vždy byli osvícení a takové projekty podporovali,“ pravil Milan Tichý.
Celou debatu pak v podstatě zakončil výrok Libora Vlasáka (SPP).
„Připadá mi, že tady tak trochu taháme krávu za ocas. Kdybychom to neschválili, tak co bude? Začneme stavět někde na zelené louce?,“ otázal se Vlasák svých kolegů.
Ti pak rozhodli, že podpoří variantu, která byla vedením pardubické radnice předložena.

Lukáš Dubský