LUKÁŠ DUBSKÝ
Pardubice – Pardubičtí zastupitelé dnes rozhodnou, zda město získá od firmy AVE CZ spalovnu v Rybitví.
Firma nabídla městu nepoužívaný objekt za 35 milionů korun. Je to patrně jediný způsob, jak definitivně zabránit tomu, aby se pár kilometrů od krajského města spalovaly nebezpečné odpady. „Snažil jsem se na posledních jednáních ještě snížit požadovanou cenu, ale to se nepodařilo," uvedl primátor Pardubic Martin Charvát (ANO).
Firma AVE CZ původně chtěla, aby město odkoupilo spalovnu za 70 milionů, v čemž byl započítán i připravovaný záměr na spalování odpadu. To ovšem samospráva zamítla, a tak hornorakouská společnost v lednu nabídla spalovnu ke koupi za 35 milionů korun.
Tři varianty
Zastupitelé se budou moct rozhodnout mezi třemi variantami. Město může získat území spalovny zcela čisté včetně sanace starých ekologických zátěží, v tom případě by cena byla 50 milionů korun. Ve hře je možnost, že Pardubice získají čistý pozemek, ovšem bez odstranění případných ekologických zátěží za 43 milionů.
Jako nejpravděpodobnější se ale jeví varianta, že město odkoupí pouze objekt spalovny za 35 milionů a se zbytkem se vypořádá později.
„Nejsme povinni začít spalovnu hned likvidovat. Na odstranění starých ekologických zátěží jsou občas vypisovány dotační tituly. Proto budeme podporovat třetí variantu," nechal se slyšet pardubický primátor.
Se sehnáním financí na koupi spalovny prý město mít problém nebude.
„V rozpočtu máme rezervu z loňského roku, která je zhruba 34 milionů korun," podotkl Martin Charvát.
Opozici se ale příliš nelíbí, že finanční zátěž za nákup spalovny bude ležet pouze na městu Pardubice.
„Nejedná se o majetek na území města. V návrhu kupní smlouvy není žádná zmínka o tom, že by se na financování podílel Pardubický kraj nebo okolní města a obce, která by byla případným provozem spalovny rovněž zasazena," upozornil opoziční zastupitel za ODS Karel Haas.
Co okolní obce?
Město by tak muselo spoléhat pouze na gentlemanskou dohodu s okolními samosprávami a muselo by doufat, že by v placení nezůstalo samo.
„Principiálně mi nákup spalovny vadí. Nemyslím si, že by město mělo řešit problémy tím, že koupí nemovitost, kterou vůbec nepotřebuje. Ale je jasné, že nikdo nechce mít v blízkosti svého města spalovnu nebezpečných odpadů," poznamenal zastupitel Jan Mazuch (ODS).
Z podobných důvodů před lety odmítl nákup spalovny Pardubický kraj. Současné vedení Pardubic ovšem chce za kauzou spalovny udělat definitivní tečku.
„Chceme ten příběh definitivně uzavřít. Jinou možnost, jak se spalovny najisto zbavit, nemáme," vyjádřil se Marin Chravát.
Spalovna, která je nyní odstavena, byla součástí BČOV v areálu chemičky Synthesia, kde měla likvidovat hlavně kaly vznikající v čistírně odpadních vod.
V roce 2004 byl její provoz, kvůli překračování emisních limitů, zastaven.
O dva roky později koupila spalovnu od chemičky společnost AVE CZ s tím, že ji zmodernizuje a ročně v ní bude spalovat desetitisíce tun nebezpečných odpadů.