Kritiku od opoziční ODS si vysloužil člen pozemkové komise města Pardubice Jan Jošt. Opoziční zastupitelé ho obviňují ze střetu zájmů. Při projednávání prodeje pozemku v Trnové, na kterém je v současnosti dětské hřiště, se totiž zúčastnil hlasování, ačkoliv zájemce o pozemky Dušan Kačmarik je Joštův dlouholetý společník ve společnosti Rapid Cihelna.

„Myslím, že se svým hlasováním dopustil střetu zájmů. O tom, že v tomto případě neměl hlasovat, nemůže být pochyb. O své podjatosti měl pozemkovou komisi informovat. Pan Jošt by měl ze své pozice odstoupit a pokud tak neučiní, měla by ho rada města odvolat,” vyjádřil se na zasedání zastupitelstva opoziční zastupitel Alexandr Krejčíř (ODS).

Případ bude řešit kontrolní výbor

„Rada by člena pozemkové komise odvolávat neměla, máme na to své kontrolní orgány. Zastupitelstvo může požádat kontrolní výbor, aby možný střet zájmů vyšetřil a podal o tom zastupitelům zprávu,” konstatoval zastupitel za KSČM Václav Snopek.

Kolem pozemku v Trnové se vedou spory již delší dobu. V současnosti je na něm malé dětské hřiště, zájemce o koupi pozemku na něm chce postavit rodinný dům. Rada Městského obvodu (MO) Pardubice VII i pozemková komise města původně pozemek doporučily k prodeji.

K obratu došlo poté, co vznikla petice za zachování hřiště, pod kterou se podepsalo přes 800 lidí. Zastupitelé MO Pardubice VII poté zrušili rozhodnutí rady a své doporučení změnila i pozemková komise. Předcházela tomu ovšem dlouhá diskuse.

„V reálu vypadá všechno trochu jinak. Představa, že si děti budou chodit hrát k jedné houpačce, když mají v sousedství dvě nová luxusní hřiště, je poněkud tristní. Zarážející také je, že petici podepsali obyvatelé ze 45 různých měst České republiky. Jsou tam tedy podepsáni lidé, kteří hřiště nejen nevyužívají, ale nejspíš ho ani nikdy neviděli,” uvedl Jan Jošt.

Jošt: „Jedná se 
o sousedský spor”

Se svým názorem byl v pozemkové komisi nakonec v menšině - pro doporučení prodeje hlasovali tři členové komise, proti šest a dva členové se hlasování zdrželi.

Jan Jošt nijak nepopírá, že Dušana Kačmarika zná, ale střet zájmů prý v jeho případě nenastal.
„Při jednání pozemkové komise dlouhodobě zastávám transparentní a konzistentní názory. Pořád tvrdím, že město by mělo zbytný majetek prodat do rukou soukromníků. Ve střetu zájmů bych byl, pokud bych v jednom konkrétním případě hlasoval proti těmto zásadám. ODS by si navíc měla zamést před vlastním prahem. Pozemek v Trnové bude muset zájemce koupit za tržní cenu, otázkou je, jestli byly za tržní cenu prodány třeba i pozemky pod AFI Palácem,” kontroval Jošt, podle kterého se v případě Trnové jedná o sousedský spor.

„V okamžiku, kdy chcete začít někde stavět, tak se proti tomu sousedé vždycky bouří. To je pochopitelné,” vysvětlil Jošt.
Na setrvání v pozemkové komisi Jan Jošt nijak nelpí.

„Pokud si zastupitelé za ODS myslí, že pozemková komise bude beze mě fungovat lépe, tak já nemám problém odstoupit. Práce v pozemkové komisi není nijak placená. Faktem ale je, že členů pozemkové komise je jedenáct a já jsem byl společně s Václavem Stříteským jediný člen, který se zúčastnil všech jednání komise,” dodal člen pozemkové komise.

Lukáš Dubský