Zastupitelé se zabývali problematikou přeměny Krajské nemocnice Pardubice na akciovou společnost, kterou doprovází obavy ze snižování kvality zdravotní péče.

Na začátek úterního zasedání se tak dostal mimořádný materiál, který byl odhlasován všemi přítomnými zastupiteli Pardubic. Žádají v něm kraj, aby vytvořil ucelenou koncepci zdravotnictví a přehodnotil výši částky, která má být poskytnuta Krajské nemocnici v Pardubicích a jež má pomoci oddlužit i čtyři ostatní nemocnice v kraji. Město dále vyzývá kraj i k tomu, aby jednal se zdravotními pojišťovnami o změně výše úhrad.

Pardubický kraj bude ve středu jednat o návrhu vzít si úvěr ve výši 300 milionů korun, které mají pomoci jeho pěti zadluženým nemocnicím. Ani to by však nepomohlo – všech pět nemocnic nyní celkem dluží už půl miliardy korun. Na pardubickou nemocnici by z úvěru připadlo 60 milionů. „Připadá nám, že je to málo,“ řekl primátor Jaroslav Deml s tím, že toto zařízení, jež má i čtyři specializovaná pracoviště, udělá 44 procent výkonů ze všech pěti nemocnic. Chrudim, jež má necelých dvacet procent zdravotních výkonů, by obdržela 90 milionů. „Zdá se nám to neúměrné,“ dodal.

Podle náměstkyně primátora Štěpánky Fraňkové již v nemocnici začal rozpad odborných týmů a 27 lékařů opustilo raději nejistotu a odešlo jinam. A další odborníci je mají následovat.

Další články najdete zde:

Boj o nemocnice vrcholí

Radní Janeček: Akciovky budou mít pozitivní vliv

Město odprodá akcie své vlastní městské společnosti