Pardubičtí zastupitelé v pátek pravděpodobně ustanovili nový rekord. Zasedání zastupitelstva netrvalo ani pět minut! Opět totiž nebyl schválen program navržený opozicí, a tak se politici v horkém počasí sešli jen proto, aby se během několika desítek sekund zase rozešli.

Velké překvapení to ale pro opoziční politiky nebylo, podobný průběh očekávali. Koaliční politici totiž jasně řekli, že některé body nepodpoří. „Myslím si, že tak na 70 procent program neprojde," tipoval před zasedáním šéf pardubické ODS Karel Haas.

KONTROVERZNÍ BOD

Koalici vadí především to, že opozice chce zbavit náměstkyni primátora Helenu Dvořáčkovou funkce pověřeného zastupitele pro přípravu nového územního plánu. „Bod, který se týká náměstkyně Heleny Dvořáčkové, je pro mě nepřijatelný," hlásil už dopředu primátor Martin Charvát.

Hned po pátečním neúspěšném zasedání se sešli zástupci opozice a diskutovali o dalším postupu. Pravděpodobná je stížnost na postup vedení města u ministerstva vnitra.

„Je to ukázka toho, jakou má koalice představu o fungování demokracie. Na místní úrovni už se dál neposuneme, není platforma, na které bychom tady mohli jednat. Jako opoziční zastupitelé vlastně nemůžeme vykonávat svou funkci, do které jsme byli zvoleni. Pan primátor dovedl politickou kulturu v tomto městě na úplné dno," neskrýval po jednání zklamání opoziční zastupitel František Brendl (Pardubáci).

Program se neschválil ani na předchozím mimořádném jednání zastupitelstva. Tam to ale nešlo tak rychle, k hlasování došlo až po téměř tříhodinových obstrukcích. Politici se opět sejdou v pondělí, kdy je na programu poslední zasedání před letními prázdninami.