„Demokracie dostala jinou dimenzi." Tak komentoval průběh pondělního mimořádného jednání zastupitelstva prvního pardubického městského obvodu jeden z jeho členů Filip Sedlák.

Opoziční zastupitel zvolený za sdružení Naše Pardubice reagoval na řadu školáckých chyb, které během zasedání nakupilo současné vedení „jedničky" v čele se starostou Jaroslavem Menšíkem z hnutí ANO (na snímku).

PŘEKVAPIVÉ KROKY

Prvním překvapivým krokem bylo už úvodní otevřené prohlášení, v němž starosta oznámil vznik nové vládnoucí koalice včetně výčtu osob, které budou odvolány a které naopak funkce získají. To vše ještě dávno před tajným hlasováním patnáctičlenného zastupitelstva.

„Nechápu, proč tu v tuto chvíli padají označení typu nová koalice. Rádi bychom věděli, kdo v ní je," reagoval opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl. „Novou koalici tvoří pět zastupitelů zvolených za hnutí ANO, dva za ČSSD a po jednom z Koalice pro Pardubice a Sdružení pro Pardubice," odpověděl Jaroslav Menšík.

MÍSTOSTAROSTKA PRYČ

Dalším nestandardním tahem bylo usnesení na odvolání místostarostky. Tento post vykonávala Andrea Troníčková (ANO).

„Neodvoláme ji proto, že by vykonávala špatně svou práci. Je to důsledek koaličních jednání," vysvětloval Jaroslav Menšík, jenž svou kolegyni obětoval proto, aby mohl nadále zastávat pozici starosty.

A to navzdory kritice, které musel v posledních týdnech čelit. Vyčítán mu byl obří billboard, co vyrostl bez povolení během jeho neúspěšné senátorské kampaně nedaleko Paláce Pardubice, jeho komunistická minulost, postup obvodu 
v kauze dočasného uzavření rychlého občerstvení U Ľup-ťáka či zřízení parkoviště 
U Stadionu, které obvod považuje za legální, zatímco úředníci z magistrátu za nelegální.

POCHYBENÍ STAROSTY

„Starosta udělá několik pochybení a výsledkem je, že nová koalice odvolává Andreu Troníčkovou z pozice místostarostky. To opravdu nechápu," podivovala se opoziční zastupitelka Klára Moravcová ze sdružení Pardubáci. „Jsem překvapená, jak to v politice chodí, jak se obchoduje s funkcemi a ze dne na den mění názory. Já ale nemám důvod měnit ten svůj," pokračovala Klára Moravcová a navrhla odvolání Jaroslava Menšíka 
z pozice starosty.

V tu chvíli nastal další problém. Nikdo z přítomných zastupitelů a zaměstnanců obvodu totiž pořádně nevěděl, jak postupovat dál, jestli nejprve hlasovat o odvolání místostarostky nebo starosty.

„Ať někdo přečte jednací řád," navrhl v té době ještě radní Jiří Lejhanec (Patrioti) po několikaminutové zmatečné debatě. Následovalo doslova hrobové ticho a čekání na ortel, kdy tajemnice obvodu Gabriela Křížková začala studovat jednací řád.
Ten dal nakonec za pravdu opozici, která tvrdila, že nejdříve by se mělo hlasovat o odvolání starosty.

NEMĚLI VOLEBNÍ LÍSTKY!

„Nemáme připraveny volební lístky. S tajným hlasováním jsme nepočítali," přišla s další „jobovkou" tajemnice. A čas běžel…

Tajné hlasování nakonec starosta „přežil", když se pro jeho odvolání vyslovilo pouze šest členů zastupitelstva, osm bylo proti a jeden se zdržel hlasování.

To Andrea Troníčková už tak úspěšná nebyla. Z patnácti přítomných zastupitelů odevzdalo hlasovací lístky pouze jedenáct z nich. Osm se však vyslovilo pro její odvolání z pozice místostarostky, dva zastupitelé byli proti a jeden se zdržel.

ODVOLÁNÍ LEJHANCE

Pak chtěl starosta Menšík pokračovat v odvolání člena rady Jiřího Lejhance. Jenže narazil. „Ve schváleném programu jednání se v bodu číslo 1 odhlasovalo pouze to, že budeme řešit jen odvolání starosty a místostarostky. Bod číslo 1 byl tedy ukončen," upozornil Jiří Lejhanec, k němuž se přidali opoziční zastupitelé Petr Klimpl (ODS) a Ludmila Ministrová (TOP 09).

Kvůli opomenutí Jaroslava Menšíka se tak o zbývajících personáliích hlasovalo až po projednání dalších dvou bodů. Od nového trapasu tak starostu v tu chvíli zachránilo jen to, že ve schvá-leném programu nechyběl čtvrtý bod označený jako „různé".

MALÝ MÍSTOSTAROSTOU

Díky tomu mohl být zvolen novým místostarostou Libor Malý z ČSSD, z funkce radního odvolán Jiří Lejhanec (Patrioti) a z pozice předsedkyně finančního výboru Kateřina Snopková z KSČM. Tu nahradila bývalá místostarostka Andrea Troníčková (ANO), které navíc zůstal post radní obvodu. Novou šéfkou kontrolního výboru byla zvolena Ludmila Ministrová (TOP 09).

„Bylo zvykem, že pozice šéfů finančního a kontrolního výboru připadají opozici," zdůraznila Ludmila Ministrová.

„Porušujete zavedené demokratické principy, kdy jeden řídí a druhý kontroluje," dodal Petr Klimpl.

„Je to výsledek koaliční dohody," opakoval Jaroslav Menšík, přestože Andrea Troníčková se nechala slyšet, že na funkci předsedkyně finančního výboru nelpí.

NEPŘIPRAVENÉ JEDNÁNÍ

„Nová vládnoucí koalice porušila snad všechna pravidla, co se porušit dala," kroutil hlavou Jiří Lejhanec.

„Celé jednání bylo značně nepřipravené," doplnila Ludmila Ministrová. „Naprostá tragédie," přizvukovala Kateřina Snopková.

Pardubický primátor Martin Charvát (ANO), který byl jednání zastupitelstva obvodu přítomen, ho nechtěl komentovat.

Výzvu k souboji o post místostarosty Sedlák nepřijal
Už to chvíli vypadalo, že se o post místostarosty prvního pardubického městského obvodu při pondělním mimořádném jednání zastupitelstva střetnou kandidát nové vládnoucí koalice Libor Malý z ČSSD s opozičním zastupitelem Filipem Sedlákem ze sdružení Naše Pardubice.
Návrh opozičního zastupitele Petra Klimpla z ODS však nakonec neprošel, když sám Filip Sedlák tuto výzvu nepřijal.
„Se svou kandidaturou nesouhlasím. Nebudeme tu zbytečně marnit čas," oznámil, když věděl, že jeho protikandidát má dostatečnou podporu většinu přítomných zastupitelů potřebnou pro zvolení.
Přesto se však kvůli němu Libor Malý trochu zapotil, když se Filip Sedlák zajímal o jeho skutečné bydliště a vyslovil podezření, zda nový místostarosta žije v prvním městském obvodu pouze „papírově".
„Podle Ústavního soudu je volitelný ten, kdo má k danému místu trvalý vztah. Ten je v mém případě lehce doložitelný. Na prvním pardubickém obvodu je sídlo mé firmy. Mám zde tři zakoupené byty. 
V Pardubicích působím třicet let, ve Starých Ždánicích trávím zhruba dvacet procent svého času. Mnohdy tam ani nepřespávám. Když jsem hodně pracovně vytížený, zůstávám ve svém pardubickém bytě," reagoval Libor Malý.