Školy často sídlí v historických budovách a jsou tak ovlivněny statutem památek. „Zřizujeme přes 70 středních škol, které mnohdy sídlí v památkově chráněných budovách, u kterých jsou energeticky úsporná opatření ovlivněna jejich statutem,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Kraj chce nyní školám snížit energetickou zátěž a zařídit moderní vybavení.

Rekonstrukce se budou týkat několika budov. Firmy objekty zateplí a vymění okna. „Projektů máme v realizaci nebo přípravě hned několik od Gymnázia v Chrudimi přes Domov mládeže Integrované střední školy v Moravské Třebové až po zateplení Machoňovy budovy Střední průmyslové školy elektrotechnické a vyšší odborné školy Pardubice,“ vyjmenoval Netolický. Kraj se na projekty snaží využívat evropské dotace.

Pro rekonstrukci pardubického domova mládeže kraj nyní hledá dodavatele. „Rekonstrukce bude probíhat za plného provozu domova mimo letních prázdnin. Není možné proto odhadnout, jak dlouho budou stavební práce trvat, protože prostory k rekonstrukci budou firmě předávány s ohledem na provozní možnosti domova,“ vysvětlil krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

Radní se snaží sehnat peníze i z programů Životního prostředí. „Finanční prostředky bychom měli získat také na projekt zateplení Domova mládeže a Školní jídelny Pardubice. Předpokládané náklady přesahují 34 milionů korun,“ uvedl radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Výstavba elektráren se má pozitivně promítnout do snížení nákladů

Kraj chystá i další projekty, které mají zajistit úsporu. Dalším opatřením má být výstavba fotovoltaických elektráren, které chce kraj umístit na školy a zdravotnická zařízení.

„Od výstavby elektráren si slibujeme zvýšení energetické bezpečnosti a především soběstačnosti jednotlivých zařízení. V tuto chvíli jsou do projektu vybrány dvě zdravotnická i školská zařízení, a to LDN Rybitví, Vysokomýtská nemocnice, Střední škola automobilní Holice a Speciální základní, mateřská a praktická škola Ústí nad Orlicí,“ sdělil Valtr.

Pardubický kraj chce především snížit roční náklady na provoz objektů. Podle radních se návratnost investic pohybuje okolo osmi až deseti let.