Původně měla sezona začít 8. května, místo toho se Zahajovací dostihový den uskuteční 20. června a hned 4. července se poběží první kvalifikace na Velkou pardubickou. Ta je plánovaná klasicky na druhou říjnovou neděli.

„Nedávná pardubická zastupitelstva se nesla v tom duchu, že se Velká pardubická nepoběží. Zrušily se akce, jako je Wimbledon a další významné světové akce s obrovskou tradicí. My ale nyní máme termínovou listinu a Velká pardubická se uskuteční v termínu, kdy ji všichni očekáváme,“ vzpomněl na těžkou a nezvyklou situaci předseda představenstva Dostihového spolku Petr Kvaš.

Zatím ale není jasné, kolik lidí se bude moci na dostihy přijít podívat. V době prvních závodů se budou moci pořádat akce za účasti 500 lidí, většinu z těchto míst ale obsadí realizační tým a účastníci. Když se sečtou lidé, kteří se starají o dráhu, zdravotníci, rozhodčí, trenéři, žokejové, majitelé koní a další, tak pro diváky příliš míst nezbývá, proto dostihový spolek oslovil ministerstva a epidemiology a podal žádost, aby mohl závodiště rozdělit na sektory, kterými limit 500 diváků znásobí. „Areál je pro zřízení sektorů ideální, je obrovský dají se udělat samostatné vstupy a prostor oddělit, aby se diváci nepotkávali,“ řekl Kvaš.

Přáním spolku je dostat na první dostihy až dva tisíce lidí. Rozhodnutí ale ještě nepadlo, proto není zatím zahájen prodej vstupenek. Velký otazník visí také nad tím, kolik diváků bude moci v říjnu přijít na legendární dostih, na nějž si každoročně najde cestu okolo 35 tisíc lidí. „Zatím je to daleko, byl bych rád, kdybychom mohli pozvat 20 a více tisíc lidí, ale nejsem si jistý, že to bude možné,“ řekl ředitel závodiště Jaroslav Müller.

KRIZE ZA KRIZÍ

Pro závodiště se jedná již o druhou velmi těžkou sezonu. Minulý rok se nacházelo ve finanční krizi, jelikož přišlo o titulárního partnera i hlavního sponzora Velké pardubické. Sponzorem dostihu se nakonec stala na tři roky Slavia pojišťovna, která závodišti nyní pomáhá i nad rámec smlouvy.

„Je klíčové, že partneři nejenom že v této těžké době neodcházejí, ale že i přicházejí noví,“ reagoval primátor Pardubic Martin Charvát na příchod holdingu BICZ, který se stal hlavním partnerem letošní sezony.