V areálu dostihového závodiště je pro koně připraveno celkem stájí a první z nich letos prošla kompletní rekonstrukcí. Investice do modernizace stáje vyšl na necelé 3 miliony korun a stavbaři zde vybudovali nové podlahy s gumovou nášlapnou vrstvou, dále pak nové obložení stěn a rekonstrukcí prošly také elektroinstalace či rozvody vody.

Zbrusu nové je i odvětrávání vnitřních prostor, které zajišťují samočinné větrací hlavice umístěné na střešní konstrukci. Asi největší změnou je montáž nových osmi stájových boxů, ke kterým tu přibyl jeden navíc.

„Vybavení pro koně prošlo kompletní rekonstrukcí, rekonstrukcí prošly i elektrorozvody včetně sociálního zařízení, tak aby to splňovalo standardy pro 21. století. Samozřejmě těch stájí je tu vícero, je to běh na dlouhou trať a město počítá s tím, že tyto investice budou pokračovat,“ řekl Deníku náměstek primátora města Pardubice Jan Hrabal.

„Pardubické závodiště disponuje kapacitou 165 boxů, z toho většina je venkovní, toto je první vnitřní stáj, která byla opravena, je tam kapacita devíti boxů v minulosti jich bylo osm, takže já věřím, že to bude takový startovací odrazový můstek, abychom pokračovali dál,“ řekl ředitel Dostihového spolku Pardubice Jaroslav Müller.

Renovací se zvýšil komfort pro koně, ale i pro majitele, ošetřovatele koní nebo pro samotné trenéry. 

Zrekonstruované stáje byly slavnostně otevřeny ve středu 4. říjnaZrekonstruované stáje byly slavnostně otevřeny ve středu 4. říjnaZdroj: Dostihový spolek Pardubice

Novou podobu stáje si pochvalovala trenérka Hana Kabelková. Právě její Talent, vítěz Velké pardubické, bude v této stáji se svými tréninkovými kolegy v neděli stát. „Je to povedené a proti původnímu stavu opravdu velký pokrok. Talentovi se tu určitě bude líbit,“ usmívala se trenérka z Vápenného Podola.

První zkouškou boxy projdou už tuto neděli, kdy na závodišti v Pardubicích proběhne již 133. ročník Velké pardubické.

Mohlo by vás zajímat: Přípravy na 133. Velkou pardubickou jsou v plném proudu

Zdroj: Michal Žampach