Podchod na pardubickém náměstí Republiky, který je už roky zavřený kvůli havarijnímu stavu, možná brzy zmizí. Ale ne tak úplně. Město má v plánu odstranit alespoň jeho nadzemní část, aby nekazila celkový vzhled náměstí. „Jedná se o demolici krytů a části obložení, protože v tuto chvíli nám to poměrně hyzdí střed města,“ upřesnil náměstek pardubického primátora Petr Kvaš.

Zmizet by tak měly vysoké kryty jak na straně náměstí u obchodního centra Grand, tak pod Zelenou bránou.

Budoucnost podchodu ovlivňuje soudní spor

Budoucnost samotného podchodu je ale stále nejistá, zavřený zůstává už od začátku roku 2016. „V tuto chvíli stále není ukončen soudní spor, takže není rozhodnuto, co s ním bude, ale demolicí těchto odpudivých konstrukcí v centru a nějakou náhradou zřejmě za květinové záhony, bychom chtěli vylepšit vizuální stav náměstí,“ doplnil náměstek.

U soudu stojí město proti majiteli bývalé restaurace Kra Kra, která v podchodu sídlila. „Předmětem sporu je náhrada za předčasné ukončení podnikání a investice do objektu,“ informoval mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

V roce 2016 se město dostalo do patové situace, když znalec prohlásil, že je podchod v havarijním stavu.

Podchod tak musel být z bezpečnostních důvodů uzavřen. Avšak majitel restaurace na něj měl nájemní smlouvu, která měla platit další tři roky. Po městu tak požadoval přes sedm milionů korun jako vyrovnání za znehodnocení majetku, zařízení provozovny a za nedodržení nájemní smlouvy. „Očekáváme, že tento rok soud prvého stupně rozhodne,“ dodal Jelínek.

Nepočítalo se s ním

Město se o podchod, který byl otevřen v roce 1973, dlouhá léta nestaralo, do budoucna s ním totiž nepočítalo. Uvažovalo se o jeho zasypání, ani dnes však není jisté, co s ním bude.

Minulý rok nechal odbor dopravy zpracovat zadání na jeho rekonstrukci. Odbor hlavního architekta současně hledá jeho funkční využití. „Znamená to, že ‚zasypání‘ celého podchodu je stále pouze jednou z variant, ale město upřednostňuje funkční podchod s odpovídajícím využitím,“ informoval Jelínek.

Město také uvažovalo o zrušení parkování před Grandem, i to se ale zavrhlo. Místo toho nyní vedení radnice přemýšlí, zda neomezí parkování vedle kostela svatého Bartoloměje. I to má přispět k hezčímu vzhledu náměstí.

Podchod z roku 1973
Podchod na náměstí Republiky se začal stavět v roce 1971, otevřen byl o dva roky později. Chvíli poté byl osazen eskalátory, přesto byl však málo používán. Po odstranění eskalátorů v 90. letech ho lidé využívali ještě méně. Od roku 1993 v podchodu sídlila restaurace. V lednu 2016 musel být zavřen kvůli technickému stavu. Město rozhoduje, zda ho zrušit, nebo opravit. Zvažovalo také variantu, že by v něm vznikly veřejné záchodky.