Neúnavný propagátor taneční scény a dlouholetý organizátor legendárního festivalu Summer of Love ALEŠ BLEHA se po čase opět objevil na východě Čech, kde pomáhal organizovat Sun Festival na královéhradeckém letišti. Odtud si na chvíli odskočil do Pardubic, kde ochotně odpovídal na dotazy našeho listu.

Jste spojen především s festivalem Summer of Love, jehož zlatou éru zažilo pardubické dostihové závodiště. Proč jste se rozhodl pomoci organizátorům hradeckého Sun Festivalu?
Znám je dlouhá léta a jsou to mí kamarádi. Líbilo se mi, že přišli se zajímavou myšlenkou – nabídnout taneční festival s hvězdnými jmény lidem úplně zadarmo.

V poslední době jste své aktivity směřoval více do zahraničí. Přemýšlíte snad o tom, že byste se opět více angažoval ve východních Čechách?
Do Čech teď jezdím spíše za zábavou než za prací. Ale určitě je šance, že bych se tu mohl objevovat častěji. I třeba kvůli festivalu Summer of Love. Šance na jeho znovuzrození je, ale záleží na tom, jestli ho tady město Pardubice chce. Stále se zde hovoří o tom, co je potřeba udělat pro cestovní ruch a my jsme sem pravidelně přiváželi několik tisíc lidí, kteří tu trávili dva nebo tři dny a řada z nich se sem i ráda vracela. Také jsme nabídli poměrně slušně placenou  práci zhruba třem stovkám lidí, kteří se starali o chod celé akce. Festival Summer of Love byl zkrátka takovou malou fabrikou. Návštěvníci tu však netrávili čas jen ve festivalovém areálu na pardubickém závodišti, ale rozptýlili se po městě a nechali vydělat i místní podnikatele. I kdyby tu každý z návštěvníků utratil jen dvě stě korun, a to jsme opravdu hodně při zemi, tak při počtu deseti tisíc lidí každý rok už to je docela slušné číslo. Osobně mi přijde hrozná škoda, že o tohle všechno Pardubice přišly.

Proč jste z Pardubic odešli?

Nevím. Možná to bylo jen vzájemným nepochopením nebo nechutí pořád někomu něco vysvětlovat, protože tlaky na náš odchod byly silné.

Cítíte nyní naopak opačné tlaky, aby se festival Summer of Love do Pardubic vrátil?

Od fanoušků určitě. Když někde uspořádáme menší akce s hlavičkou festivalu, máme narváno. Lidem chybí atmosféra, kterou na Summer of Love zažívali. Ale já festival jinde než na závodišti nechci.
V Pardubicích jste ale pořádal i vyhlášené párty v L-Klubu (dnes ABC Klubu). Působí až neuvěřitelně, že se zde objevily světové hvězdy, jako byl například Paul Van Dyk či Marusha, a Pardubice dlouho v tomto žánru minimálně v Česku udávaly první housle.

Dnes je situace jiná…

To je pravda. Všichni si ťukali na čelo a říkali, že Bleha je blázen a že to nevydrží. A já si po dvaceti letech pořádaní velkých akcí připadal vysílený. Ale byl jsem srab a neodešel včas. Rok navíc, kdy jsme se přestěhovali se Summer of Love do Hradce, mi zlomil vaz. Krutě jsem za to zaplatil.

Je reálné, aby se sem tato zlatá éra taneční scény vrátila?
Mám pocit, že to v Pardubicích  umřelo a nezdá se mi, že by šlo jen o taneční scénu.  Když se člověk projde v deset hodin večer po třídě Míru, je tu mrtvo. Z toho mi je smutno.