Čím vás dostihy oslovily?
Jsem rád mezi lidmi na závodišti, v Dostihovém klubu a miluju koně. Kůň je pro mě noblesní zvíře a noblesa je podle mě, co by nás lidi mohlo charakterizovat. A noblesní lidi tu potkávám. Koně nás inspirují. Nemusí nás inspirovat jen nějaký svatý, může nás inspirovat i zvíře. Kůň byl vždy v historii největším pomocníkem člověka, byl naším ochráncem, byl tím, kdo bojoval za naše hodnoty. Dnes už ta role je jiná, trochu zmizela. Dnes už máme koně spíš pro zábavu, pro potěšení. Ale jsem rád, že alespoň v této formě kůň v naší společnosti pořád existuje a žije.

Co máte na dostizích nejraději?
Dostihy jsou pro mě především taková společenská záležitost. Je hezké, když se lidi potkají na závodišti, když tu je dvacet tisíc lidí, to je přece úžasné. Je tam pochopitelně i takový ten adrenalin, který potřebujeme, protože žijeme v době, kdy lidé vyhledávají zážitky. Velká pardubická i všechny další dostihy nám takové adrenalinové a silné zážitky poskytují.

Jak se orientujete v dostihovém světě?
Sleduji, co se děje v Praze a v Pardubicích. Občas se rád podívám v televizi na parkur, což je úžasné. Tam je právě ta noblesa koní obzvlášť vidět. Ale abych byl odborník na dostihy, to rozhodně ne.

Co by patron Zbigniew Czendlik popřál závodišti do sezony 2019?
Popřál bych, aby se všechny problémy, které jsou a které závodiště a dostihový sport má, překonaly. Letos je 129. Velká pardubická, příští rok bude taková výroční… Je to něco, co je vepsáno nejen do tváře Pardubického kraje, ale i celé České republiky. Myslím si dokonce, že zájem o Velkou pardubickou přesahuje hranice České republiky. Jsem milovník tradic. Takže přeji, aby tato tradice dostihového sportu tady na závodišti v Pardubicích vydržela.

Zbigniew Czendlik, řečený Zibi, je římskokatolický kněz. Teologická studia absolvoval v Katovicích a ve Varšavě. Na kněze byl vysvěcen v roce 1989 a o tři roky později přišel do Čech. Nejprve do Náchoda a v roce 1993 do Lanškrouna. Je aktivním sportovcem, hrával fotbal, dnes se věnuje golfu. Známý je i v mediálním světě a showbyznysu. V roce 1995 poprvé žehnal koním a jezdcům startujícím ve Velké pardubické a je pravidelným účastníkem dostihových mítinků v Pardubicích.