Zčerstvých čísel ze zdravotnické statistiky, které má Deník k dispozici, sice nevyplývá ani v jedné ze sledovaných chorob prvenství Královéhradeckého ani Pardubického kraje. Jak v počtu pacientů s vysokým tlakem a srdečními chorobami, tak i s lidmi po infarktu a mozkové mrtvici vede Karlovarský kraj. Nejvíce nemocných v přepočtu na množství obyvatel je v Praze.

Jenže oba východočeské kraje patří k té zdravější půlce krajů ve většině kritérií.

„Určitě to je i díky lepšímu životnímu prostředí. Chybí tady velké průmyslové podniky, jako v Praze nebo severních Čechách, jež jsou známé respiračními onemocněními,“ uvedl ředitel hradecké fakultní nemocnice Leoš Heger.

V Královéhradeckém kraji je hned po Karlovarském nejnižší výskyt mozkové mrtvice. Rozdíly mezi kraji jsou až dvojnásobné.

Východočeské zdravotnictví je proslulé především výbornou kardiologií. Dříve se naopak potýkalo s vyšším počtem nádorových onemocnění či nadprůměrného počtu vrozených vad novorozenců.

Podle zdravotníků se však Východočeši naučili v uplynulých 17 letech svého zdraví více vážit. Pečují o sebe, v obchodech mají mnohem větší výběr kvalitních potravin, holdují více sportu.

„Zlepšení zdravotního stavu lidí je prokázané. Vedle lepší životosprávy na tom má zásluhu i zdravotnická péče, která přijala západní standardy,“ řekl šéf Zdravotního ústavu v Hradci Králové Milan Bořek.

„Jenže zdaleka ne všichni pečují o své zdraví stejně. Řekla bych, že je to trend jen u generace starší 50 let. Ty mladší je problém dostat i na preventivní prohlídky či očkování proti tetanu, které jsou přitom hrazené ze zdravotního pojištění,“ uvedla šéfka pardubického sdružení praktických lékařů Eliška Leichterová.