Lidé se sníženou schopností pohybu budou mít od příštího roku i v Pardubickém kraji zajištěný přístup na čistá sociální zařízení. K tomu jim má pomoci euroklíč, jimž si budou ve veřejných budovách, školách, na benzinových stanicích nebo v obchodních domech odemykat pro ně určené toalety, ale i výtahy či schodišťové plošiny.

„Přináší jim to jistotu, že najdou zařízení, která potřebují, v takovém stavu, aby je mohli použít,“ vysvětlil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Například toalety určené pro postižené se budou zamykat, aby se udržežely v čistotě. Po instalování speciálního zámku si je budou moci otevřít jen držitele euroklíče. Ten natrvalo zdarma dostanou všichni držitelé průkazu ZTP a ZTP/P, dočasně také rodiny s dětmi do 3 let a na vyžádání si jej budou moci půjčit i senioři.

„Role kraje spočívá v tom, že poskytl finanční prostředky na přípravu projektu. Nyní se vytypují vhodná místa pro umístění zámku a připravuje se žádost o evropské peníze. Odhaduji, že se v kraji do projektu zapojí několik set objektů,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální oblast a neziskový sektor Miloslav Macela.