Zásadní změny v sociální oblasti vyhnaly ve středu po celé republice zdravotně postižené občany na úřady práce. Šlo o protestní setkání, které mělo upozornit na zmatek, který vznikl po Novém roce a týkal se změny vyplácení příspěvků na mobilitu.

Chybný systém

Na bývalý okresní úřad se ve středu dostavilo asi dvacet žadatelů, aby podrobili úřady jakémusi testu připravenosti, který měl poukázat na slabiny v systému.
Příspěvek na mobilitu nahrazuje příspěvek na provoz motorového vozidla a příspěvek na individuální dopravu. Klíčovou věcí u něj je, že žadateli bude vyplácen příspěvek od měsíce, v němž o něj požádá. Podrobnosti příspěvku na mobilitu upravují paragrafy 6 až 8 zákona číslo 329/2011 Sb., o dávkách pro osoby se zdravotním postižením,“ uvádí předseda Národní rady zdravotně postižených (NRZP) Václav Krása.

400 korun měsíčně

Zákon říká, že nárok na dávku, která měsíčně činí 400 korun, má osoba starší 1 roku, která není schopna zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace, opakovaně se v kalendářním měsíci dopravuje nebo je dopravována a nejsou ji poskytovány pobytové sociální služby. Podmínky nároku na příspěvek na mobilitu musí mít splněny po celý kalendářní měsíc. Splnění podmínky opakovaného dopravování prokazuje žadatel čestným prohlášením.

Změna kompetence

Vyplácení příspěvku na mobilitu mají od Nového roku na starosti úřady práce. Jenže podle protestujících na tuto změnu nebyly dostatečně připraveny ani úřady, ani oni.

„Předchozí systém byl zažitý a vyhovoval všem. Nynější systém ale vytvořil zmatek. Někteří lidé už se pokoušeli o příspěvek žádat 2. ledna, aby náhodou něco nepropásli, protože je nikdo dopředu vlastně ani neinformoval co a jak. Navíc na změnu nebyli připraveni ani úředníci,“ uvedl vozíčkář Milan Pešek, který je angažovaný v krajské radě zdravotně postižených, tedy v pobočce NRZP.

Chyběly formuláře

„Příspěvek na mobilitu vznikl sociální reformou. Ta dosavadních asi deset příspěvků zredukovala a sloučila na tři. Zatímco před reformou se příspěvek vyplácel jednou ročně, nyní už ale není možné zažádat zpětně. Proto se domníváme, že vláda připravila úřadům na leden perné období. Navíc ani samotné úřady práce na to nebyly administrativně připravené dopředu, protože jim jednoduše chyběly potřebné formuláře,“ vysvětluje Milan Pešek.

Úřad posílil směnu

Na protestní akci se dopředu přichystal i úřad práce.
„Snažili jsme se připravit tak, aby každý klient čekal jen minimální dobu. Celou tuto nátlakovou akci ale hodnotím jako naprosto zbytečnou. O příspěvek lze žádat až do konce ledna. I v případě, že žádost bude podána v posledním dni měsíce, bude příspěvek vyplacen. Pobočky pardubického úřadu práce na náměstí Republiky, v Jiráskově ulici nebo i centrála v ulici Boženy Vítkové – Kunětické jsou nyní na příjem těchto žádostí připraveny. Příslušné dokumenty může občan vyplnit na kterékoliv pobočce, odkud je ke zpracování předají do pobočky na náměstí Republiky, která je má na starosti,“ konstatoval ve středu ředitel pardubické pobočky úřadu práce Petr Klimpl.

Ten také kvůli protestu posílil úředníky na místě.
„Je tu navíc jedna pracovnice, která má na starosti uvádění lidí dovnitř, aby nedocházelo k zbytečným prodlevám,“ poznamenal ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Úřady nebyly připraveny. Chyběly formuláře i instrukce

Pardubice – Protest zdravotně postižených na pardubické pobočce úřadu práce chod úřadu mírně zkomplikoval, ale nezastavil. Úředníci posílili směnu, ale vzniklou situaci popsali slovem: blázinec.

„Chtěli jsme, aby se nad touto problematikou příslušní úředníci zamysleli. Jak by to asi vypadalo, kdyby se odpovědní lidé na ministerstvu měli dnes posadit tady za přepážky a vyzkoušet si výsledky své reformy v praxi,“ vysvětloval ve středu jeden z účastníků protestu Milan Pešek.

„Tvrzení ministra sociálních věcí Drábka, že je vše v pořádku, rozhodně nepovažuji za patřičné. Na druhou stranu musím říci, že úředníci k nám jsou dnes vstřícní. Je vidět, že se snaží nám pomoci. Nebýt reformy, takové problémy by nenastaly,“ dodal.

„Je v tom kromě legislativního i organizační chaos,“ připojil se další protestující Dušan Kvasnička.
„Před koncem roku jsem se zajímal, kdy a kde bude možno o příspěvek žádat. Přitom jsem zjistil, že úřad práce nemá k dispozici ani příslušné formuláře, na které se žádost vypisuje. Ministerstvo zkrátka udělalo změnu narychlo a nedalo čas na přípravu ani nám, ale ani úřadům,“ podotkl Dušan Kvasnička.

„Původně mi přišel dopis, že se mám dostavit na pobočku úřadu práce v Jiráskově ulici. Tam mě ale poslali na náměstí Republiky, protože prý nevěděli, co s žádostí a ani formuláře tam neměli. Byl to asi nešťastný začátek, ty jsou totiž nejhorší,“ sdělil další z žadatelů o příspěvek na mobilitu František Jinoch.
ANKETA: Protesty na úřadech - Myslíte si, že se domůžete nápravy?

Úřady práce po celé republice si ve středu jako místo protestu zvolili lidé se zdravotním postižením. Kritizují sociální reformu, která mění zažitá pravidla výplaty některých dávek. Reforma byla podle nich připravena narychlo, necitlivě a bez dostatečného množství informací jak pro zdravotně postižené, tak pro samotné úředníky. Rozhodli se proto na problém upozornit organizovaným „přetížením“ úřadu a hromadným podávání žádostí o příspěvek na mobilitu. Úřady kvůli avizovanému protestu posílili směny úředníků, aby žádosti zvládly zpracovat.

Jan Horák, 39 let, Pardubice
Nejsem moc příznivcem protestů. Měl jsem spíš cestu kolem, ale myslím, že ani tohle nic nezmení.

Dušan Kvasnička, 36 let, Pardubice
Asi ne. Jde spíš o to poukázat na vzniklý problém kvůli neinformovanosti.


Vladimíra Nováková, 50 let, 
Pardubice
Nevím. O nějakých změnách by se přinejmenším mělo uvažovat.

Milan Pešek, 37 let, Pardubice
Doufáme v to. Jednání s vládou jsou složitá a těžko se hledají kompromisy. Chceme, aby se nad tím zamyslela.

František Jinoch, 64 let, 
Pardubice
Já jsem přišel neorganizovaně, ale těžko říci, jestli protest něco změní.