„Cenu obědů upravujeme podle dané situace, naposledy jsme upravovali výši potravinového limitu na začátku září 2022,“ uvedla například Monika Máslová, ředitelka Střední zdravotnické školy Pardubice. Další vlna zdražování přišla v lednu 2023.
Mateřská škola Koníček v Pardubicích podle ředitelky Dagmar Jičínské letos v březnu navýšila cenu jídla na den o dvě koruny. Rodiče tak za svačinku aktuálně zaplatí 11 korun, za oběd pro děti do šesti let 29 korun.
Vedoucí školních jídelen musí dodržovat spotřební koš i kvalitu jídla. Děti musí mít dostatek ovoce a zeleniny. Právě to ale některým vedoucím školních jídelen činí problémy. Kuchařky tak častěji sledují aktuální letáky a slevy.
„Je velmi problematické jídelníček poskládat, když jsou ceny, jaké jsou. Není to jen maso, ovoce a zelenina, ale i mouka, máslo, vejce a spoustu dalších potravin,“ popsala Eva Hyxová, vedoucí školní jídelny na Základní škole Josefa Ressla v Pardubicích. „Jakékoliv snížení ovoce by mi bylo ostře vytknuto inspekcí i vedením školy. Navíc každé tři měsíce posílám hlášení na Českou školní inspekci, jak vše plníme,“ dodala Hyxová.
Jistotu, jak to bude dál, ale školy nemají. Vše se podle nich bude odvíjet od cen surovin a energií. „Cena obědů se dá udržet v případě, že sledujeme vývoj cen na trhu a snažíme se přizpůsobit jídelníček, samozřejmě s ohledem na spotřební koš,“ potvrdil František Stejskal, ředitel základní školy v pardubických Ohrazenicích.
Rodiny bez peněz
V Pardubicích rodiče za jídlo pro dítě do 15 let měsíčně zaplatí přes 700 korun. Cena obědů se pohybuje okolo 35 korun za porci. Stále více rodin v Česku ale není schopno zaplatit svým potomkům školní obědy. Obracejí se proto nejen na neziskové organizace, ale také na ministerstvo školství či práce a sociálních věcí. V současné době využívá podpory na obědy pro děti přes 20 tisíc rodičů.
Rodinám pomáhá i nezisková organizace Woman for Woman (W4W), která už více než deset let financuje obědy ve školách. „Celkově očekáváme v roce 2023 několikanásobné zvýšení žádostí, může se jednat o částku až 120 milionů korun, která bude potřeba k zaplacení obědů pro děti v celé České republice. Výrazný nárůst nových registrací a žádostí očekáváme i v novém školním roce,“ řekla hlavní koordinátorka projektu Obědy pro děti Jiřina Novotná.
V Pardubicích zájem o obědy pro školáky zdarma stoupá. Women for Women podporuje přes stovku dětí z pardubických základních škol. „Dlouhodobě upozorňujeme na to, že školní oběd není pouhým zabezpečením jednoho teplého jídla denně, ale že školní stravování je velmi důležité i při vzdělávání o zdraví, hospodaření nebo o vaření,” dodala spoluzakladatelka a ředitelka W4W Ivana Tykač.
V tomto školním roce se zvýšil nejen počet žádostí, ale i zapojených škol. Oproti předchozímu školnímu roku počet dětí z rodin, kterým nezbývají prostředky zaplacení obědů, stoupl v Pardubicích o 34 žáků.
Projekt Women for Women Obědy pro děti umožňuje sociálně znevýhodněným dětem chodit na školní obědy tím, že je finančně podporuje a platí jim školní obědy prostřednictvím finančních darů ze soukromých i veřejných zdrojů. Děti do projektu vybírá přímo škola, která zná jejich aktuální situaci nejlépe. Vybraným dětem je zaručena anonymita. Příspěvek na obědy je vyplácen přímo škole, nikoli rodičům.