S Novým rokem se změnila i dosavadní daň z přidaného hodnoty, a to o jedno procento vzhůru. Takřka okamžitě se to projevilo na stojanech čerpacích stanic. Také restaurace začaly zdražovat pivo a další položky.

Palivo podražilo

„Zůstal jsem doslova koukat,“ říká jeden z řidičů, který se v neděli vypravil v Pardubicích doplnit pohonné hmoty do svého osobního vozu.
„Jsem přesvědčen, že zásoby paliva mají ještě nakoupené za staré loňské ceny, ale prodávají je již za nové. To mne přijde nefér.“
Mladý muž tak byl doposud zvyklý tankovat za cenu kolem 27 až 28 korun, teď si musí zvykat na částku přesahující psychologickou hranici třiceti korun za litr Naturalu 95.

Pivo šlo nahoru

Na muže, kteří většinou v rodinách mají na starost provoz vozidel, dopadá další zdražení v další – pro ně neméně důležité – komoditě. A tou je pivo.

„Při poslední návštěvě hospody jsem si všiml, že po mně chtějí víc, než obvykle. Ale šlo jen o jednokorunové zdražení, a to mne nijak nevadí. Nevypiji přeci sto piv denně, aby mi to zruinovalo rozpočet. Rozhodně mne takto nepatrné zvýšení ceny neodradí od návštěv restaurací. Prostě když si chci jít někam sednout se známými, tak půjdu. Je to lepší než pít sám doma levné lahváče,“ nechal se slyšet muž středního věku.

Pokud mu vadí pohyb cen vzhůru, tak spíše u cigaret. „Ale stejně si je nakonec koupím,“ rozhodně dodává průměrný kuřák.

Více za vodu

Některé prodejny potravin ale na zdražení zatím nepřistoupily a naopak inzerují, že u nich zůstávají ceny na stejné úrovní, jako byly na konci roku 2010.

Od prvního ledna také podražuje vodné a stočné pro zákazníky akciové společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice. Zatímco vloni stál kubík vody na vodném 28,69 koruny a na stočném 34,35 koruny, pro tento rok ceny stouply na 29,26 a 37,14 koruny. Za metr krychlový vody tak lidé na Pardubicku budou nově platit o více než tři koruny více.