Letoun Boeing 737-800 společnosti Smart Wings ve středu večer na pardubickém letišti nezvládl přistání a přejel runway. Letoun zůstal stát asi dvacet metrů za prahem dráhy. Všech 120 cestujcících na palubě je v pořádku, že je něco špatně většina z nich zaznamenala až po zastavení.

"Nic dramatického se vlastně nedělo. Normálně jsme šli na přistání a dosedli na zem. Až když jsme stáli, tak všichni začali říkat, že jsme přejeli, protože letadlo stojí na trávě. Pak přijeli hasiči. Z toho měly radost hlavně děti, protože se něco dělo. Pak nám už přistavili schůdky k předním dveřím a mohli jsme ven," popisuje nezdařené přistání jedna z cestujících, která si nepřála sdělit jméno. Redakce jej však zná.

"Před přistáním nehlásili nic výjimečného, ani v letadle se nic zvláštního nedělo. Autobus přijel během chvilky a odvezl nás na terminál, kufry pak přišly do pěti minut. Zajímalo nás, co se stalo, ale to nám nikdo neřekl. Od létání mě to nezrazuje, létám hodně, není to pro mě strestující situace, nic horšího se mi snad už nestane," tvrdí cestující.

Příčiny nehody jsou nyní již v šetření. Podle informací Deníku však za nezdařeným přistáním může být i chyba pilota. Podle svědků letoun totiž při přistání dosedl na dráhu o notný kus později, než je obvyklé. "Pilot uváděl jako příčinu vodu na dráze, jenže spíš přetáhl přistání. Normálně totiž dopravní letadla přistávají dřív," uvádí svědek. Dráha v té chvíli skutečně byla mokrá po vydatném dešti. Ani intenzivní brždění tak nestačilo letoun včas zastavit.