„Harmonogram stavby se zatím daří naplňovat. Všichni dělají vše pro to, aby tento termín neohrozila ani situace na stavebním trhu spojená s nedostatkem materiálu. Samotná stavba by měla být dokončena na jaře roku 2023,“ řekl náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký.

Centrální polytechnické díly se brzy schovají pod střechu. Stavbaři v současné době na budově dokončili hlavní nosné konstrukce. „Probíhají práce na instalaci rozvodů vzduchotechniky a topení, budují se vnitřní příčky a objekt je postupně osazován fasádními panely,“ přiblížil stavbu primátor Martin Charvát.

Adam Sybera vedl debatu na téma informační válka, hybridní hrozby a občanská odolnost, v Institutu Paměti národa
Byli jsme jedni z prvních, kdo předpověděli invazi na Ukrajinu, říká Adam Sybera

V následujících měsících budova dostane okna a firma začne realizovat pohledové fasády. „Kromě toho zahájíme pokládání střešního pláště a v plánu je také betonáž podlah,“ přiblížil harmonogram Milan Voráček ze společnosti Metrostav. Za stavbu a vybavení Pardubice zaplatí přes 263 milionů korun. S financováním ale pomůže Evropská unie i státní rozpočet.

Model zeměkoule

Areál Automatických mlýnůPřestavba objektu má tři investory. V areálu bývalých mlýnů v současné době staví Pardubický kraj (budoucí krajská galerie), město Pardubice (Centrální polytechnické dílny a GAMPA) a majitel areálu architekt Lukáš Smetana (silo a další stavby).
Vše směřuje k tomu, že hlavní stavby se otevřou pro veřejnost v polovině roku 2023.

Polytechnické dílny a Galerie města Pardubic, které v areálu vzniknou, promění podle vedení města část mlýnů v kulturně vzdělávací centrum celé Hradubické aglomerace. Slibují prvotřídní zázemí na evropské úrovni doplněné o nejmodernější technologie a pomůcky. Stavbaři v objektu připravují laboratoře i univerzální prezentační sál, ve kterém bude model zeměkoule, na němž bude možné promítat například zemský povrch.

„Polytechnické dílny budou nadstandardním edukačním centrem mimo jiné s učebnami robotiky a IT, které budou vybaveny špičkovou technologií. V současné době se vypisují dílčí výběrová řízení na dodavatele speciálního nábytku a didaktických pomůcek. Další výběrová řízení na vybavení, jako je Svět dětí, budou vyhlášena během letních prázdnin,“ uzavřel náměstek Rychtecký.

Centrální polytechnické dílny se budou nacházet v zadní částí areálu mlýnů, v místě bývalého skladu balené mouky, který spolu se souvisejícími pozemky a projektovou dokumentací město od soukromého vlastníka odkoupilo před čtyřmi lety.

Rekonstrukce letního stadionu se posouvá do další etapy. Hrubá stavba hlavní tribuny byla dokončena již začátkem června, v případě dalších tribun se již provádí práce na jejich osvětlení.
Letní stadion se prodraží. Město se bojí, aby stavbaři nešetřili na úkor kvality

Areál Winternitzových mlýnů, jejichž provoz byl ukončen v roce 2013, patří mezi nejvýznamnější stavby moderní české architektury, navíc se jedná o jednu z technických kulturních památek na území Česka. Jsou dílem architekta Josefa Gočára, postavené byly v letech 1909 až 1926.