Občané města, kteří milují staré Pardubice, by měli dát pozor. Zbývá jim již pouze několik dnů, kdy mohou na budově staré reálky spatřit původní sedlovou střechu. V rámci rekonstrukce totiž dochází k sundávání dřevěných krovů starých sto čtyřicet šest let. Nahradí je ocelové a vůbec celá „půda“ se zvedne o půl patra výše.

Půdu „prosvětlí“

Od dubna letošního roku běží obnovená rekonstrukce pardubické reálky, kterou na půl roku zastavila politická obměna vedení kraje, do jehož majetku nemovitost patří.

Kdo v těchto dnech kráčí kolem bývalé školní budovy, kterou projektoval známý architekt František Schmoranz, a zvedne hlavu vzhůru, může spatřit, jak z nejvyššího patra mizí mohutné konstrukce z dřevených trámů. Reálka se tak definitivně zbavuje těchto krovů. Není za tím však dřevomorka či jejich špatný technický stav, jak se mnohdy stává, ale samotný projekt rekonstrukce.
„Pokračuje přesně podle projektové dokumentace. V projektu se od počátku počítalo s tím, že se krov sundá, a místo něj bude ocelový,“ říká náměstek hejtmana Jan Tichý, v civilním zaměstnání stavař. Nový krov se podle něj zvedne o půl patra a kolem dokola bude provedeno prosklení budovy zasazené do hliníkového pásu.

„Podkroví bude mít vyšší parametry, bude zde lepší využitelnost těchto místností,“ popsal hlavní význam změny.
Podle Tichého se původně pracovalo se dvěma návrhy, jak rekonstrukci reálky provést. Jeden počítal se zachováním starého krovu, uspělo ale modernější řešení. To je takové, že de facto z původní stavby zůstane zachováno pouze obvodové zdivo.

Zcela původní smlouva na přestavbu reálky, kterou podepsal Pardubický kraj s konsorciem stavebních firem, zněla na 222 milionů korun.
Po volbách se kormidla hejtmanství ujala dosavadní opozice a stavbu zastavila, aby se našly úspory. Dodatek smlouvy po půl roce vyjednávání pak snížil cenu zakázky na necelých 172 milionů korun. V průběhu bourání se objevily nečekané problémy s vlhkostí, podle Tichého by však ani tento zádrhel neměl cenu zakázky pro kraj zvýšit.

„Podařilo se najít vcelku levné řešení. Pokud proti tomu nenajdeme nějakou kompenzaci, tak to bude otázka, kterou bude muset platit architekt. Byla by to případně chyba projektu. Takže zatím žádné navýšení ceny nenastalo,“ uvedl krajský náměstek.