Na počátku byla zřejmě účetní chyba. Ta ale vyústila v pohledávku v hodnotě 6700 korun. To vše kvůli neexistujícímu údajnému dluhu pouhých třiceti korun.


„Babičce přišel dopis, že jelikož v roce 2010 nebyl uhrazen poplatek třicet korun za návštěvu lékaře, musí do tří dnů uhradit náklady spojené se soudními výlohami, jinak jí hrozí exekuce. Bylo to 6700 korun. Babičce je 87 let a z něčeho takového byla nešťastná a psychicky velmi špatná. Plakala, že vždy vše poctivě platila,“ uvedla vnučka paní Františky.

Rodina se rozhodla zkontrolovat doklady a zjistila, že údajný dluh se vztahuje k datu 25. srpna 2010, kdy babičku odvezla kvůli akutním potížím sanitka na kardiologii. Paní byla po vyšetření umístěna na neurologii, protože potíže způsobila zřejmě lehká mozková příhoda. Paní Františka při propuštění zaplatila poplatek za hospitalizaci a tím pro ní celá nepříjemnost spojená s nemocí skončila. Jenže přišla další – finanční.

„Babička dostala tuhle obsílku. Třídenní lhůta pro zaplacení byla krátká, ale protože jsme potřebné doklady doma našli a zjistili, že žádný takový dluh ani vzniknout nemohl, rozhodli jsme se kontaktovat nemocnici. Tam celý platební proces prozkoumali a zjistili, že doopravdy došlo k chybě. Už jenom proto, že třicetikorunový poplatek za vyšetření lékařem se na případy, které do nemocnice přiveze záchranná služba, nevztahuje,“ uvedla vnučka paní Františky.

V tomto případě šlo zřejmě o trik, jak z titěrného poplatku vydolovat maximum. Firma ZANA, která pro Pardubickou nemocnici ušlé platby vymáhá zřejmě převzala údajný dluh s řadou dalších podobných pohledávek a zcela strojově je přeměnila v astronomicky nafouknutou částku, kterou začala vymáhat. V případě soudního sporu by podle námi oslovených právníků ale inkasní agentura celý spor prohrála.

„Je třeba mít na paměti, že se jedná o firmu, která nemá se soudními exekutory nic společného. Řadí se mezi takzvané inkasní agentury. Ty ale nemají pravomoc vstupovat na pozemek či do bytu, natož pak provádět soupis movitých věcí nebo je dokonce zabavovat. Nemají zákonnou oporu pro to, aby mohly postihovat majetek dlužníka. Smějí pouze posílat výzvy k zaplacení, upozornění a podobně,“ konstatuje Petra Báčová, mluvčí Exekutorské komory ČR.

„Poplatky a náklady soudních exekutorů jsou stanoveny Ministerstvem spravedlnosti v příslušné tarifní vyhlášce. Inkasní firmy však nejsou povinny se jí držet a příplatky si určují samy,“ dodává Petra Báčová.

„K nedopatření došlo na straně nemocnice. Pacientka po převozu dostala omylem k podpisu formulář o uznání dluhu, přestože hned byla převezena k hospitalizaci na jiné oddělení. Uznáváme tuto naši chybu. Okamžitě poté, kdy se nám její vnučka ozvala s tím, že babičce nyní hrozí exekuční řízení, jsme začali situaci řešit. Vše bylo už v průběhu minulého týdne vyřešeno tak, aby pacientka nic neplatila. Je nám líto, že k této situaci došlo. Pacientce i její rodině se za pochybení omlouváme,“ uvedl mluvčí nemocnice Dušan Korel.