Zastavěním středu města přišly Pardubice o jedno z mála míst, kde se dala udělat oáza klidu s parkem či lavičkami. Přesto by nemuselo být tak zle, kdyby město důstojně „zprovoznilo“ svůj klenot v podobě Tyršových sadů. Stejně jako má New York uprostřed města Central Park, mohly by mít Pardubice své „Tyršáky“.

Špína, zápach, voda a bezdomovci

Zatím je ale vše jinak. Tyršovy sady se naučila nejen v letních dnech užívat mládež. Bohužel i ta, která v parku pije, fetuje a ničí vše, co jí přijde pod ruku. Potom jsou zde k vidění rozbité lavičky, ze země vytrhané koše, střepy a prázdné krabice od vína. V minulých dnech si vandalové vzali dokonce na paškál bývalé okrasné zdi u laviček v zadní části sadů. Jednoduše je zbourali a svrhli na zem!
Klidové oáze zde jistě nepomáhá ani desítky let rozestavěná hala, která se stala terčem bezdomovců. Ti obývají i nedaleký polorozbořený dům. Ozón pak dotváří zápach ze smrdutého jezírka, které je schované pod rákosím uprostřed sadů.

„Sady patří městu, my se zde jen staráme o úklid a o zeleň. Je pravda, že Tyršovy sady jsou nejhůře znečištěným parkem ve městě,“ řekl našemu Deníku vedoucí Agroservisu, jedné z divizí Služeb města, Vlastislav Šanda. Podle něj zde dělají škody vandalové i samotná příroda. „Před dvěma lety jsme zde za sto tisíc dělali nové lavičky. Podívejte se, v jakém jsou stavu teď! Jsou zde však i špatné spodní vody. Jakmile trochu víc zaprší, park je pod vodou,“ dodal Šanda.

V rámci možností se pak o sady stará městský obvod 1. Starostka Hana Tomanová dokonce spolupřipravuje projekt, který by z Tyršových sadů udělal skutečně ukázkový park. „Existuje skupina lidí, která se opravdu zabývá přípravou tohoto projektu. Pochopitelně záleží na penězích. Ty by ale měly přijít z EU. Pokud vše dopadne dobře, mělo by se začít s rekonstrukcí parku v letech 2010 až 2013. Tento projekt zahrnující Tyršovy sady, lávku přes Chrudimku a tzv. jezírko Čičák by měl stát 120 milionů korun,“ uvedla starostka Tomanová.

Vůbec nejlepší by bylo, kdyby byl po své rekonstrukci celý park oplocen a měl stálého hlídače. Na noc by se uzamykal. „To by bylo dobré, ale jen to oplocení by vyšlo na veliké peníze. Uvažovali jsme i o nějakém správci,“ dodala starostka prvního pardubického obvodu. Zatím ale budou muset celý areál stále častěji spíš jen kontrolovat strážníci.