„Vyjádřit se mohlo přes 68 tisíc obyvatel Pardubic, v pátek a sobotu tak učinilo zhruba 32 tisíc voličů, což je 48,4 procenta ze všech voličů,“ sdělil mluvčí Pardubic Radim Jelínek.

K volbám do Poslanecké sněmovny přišlo v Pardubicích 44 994 lidí, v referendu jich hlasovalo výrazně méně, pouze 31 425. Vyslovit se mohli i voliči, kteří byli v izolaci nebo karanténě. Pro ně bylo ve středu připraveno speciální drive-in volební stanoviště.

Psali jsme již:

Pardubáci stojí před rozhodnutím, jak bude v budoucnu vypadat věž Zelené brány. Chátrající plášť věže, která je významnou památkou, je třeba opravit. Zda 59metrová dominanta dostane omítku, rozhodnou obyvatelé Pardubic už tento víkend. FOTO: Město Pardubi
Omítnout, či neomítnout? O pardubické Zelené bráně se rozhodne dnes a zítra

REFERENDUM O ZELENÉ BRÁNĚ

Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25 % oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob. Pro odpověď „ANO“ hlasovalo 8441 oprávněných osob, tedy 26,6 % z oprávněných osob, které se místního referenda účastnily, což činí 12,4 % z celkového počtu oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob- pro odpověď „NE“ hlasovalo 22984 oprávněných osob, tedy 72,5 % z oprávněných osob, které se místního referenda účastnily, což činí 33,7 % z celkového počtu oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob

Pro kamennou variantu se rozhodlo 22 984 voličů, což je 72,5 procenta z těch, kteří v referendu hlasovali, a zároveň 33,7 procenta ze všech oprávněných voličů. Varianta NE je tudíž závazná. Pro omítnutí bylo 8 441 voličů.

Město by tak nyní mělo zvolit cestu konzervace současného zdiva. To znamená, že brána bude vizuálně vypadat tak jako nyní. V současné době je potřeba statické zajištění památky i ochrana pláště. Odborníci již dříve avizovali, že tato varianta má své klady i zápory.

Referendum mělo podle zastupitelů smysl.

„Naším úkolem je teď vůli občanů přetavit v rozhodnutí zastupitelstva a začít připravovat rekonstrukci Zelené brány, tak aby byla zachována její současná podoba,“ řekl krátce po referendu jeden z jeho iniciátorů, zastupitel Jan Hrabal.

Historicky byla Zelená brána bíle omítnutá, lidé ji dnes ale znají už jen v její kamenné podobě.
Jak naloží Pardubáci se svou dominantou? O Zelené bráně rozhodnou v referendu

Pardubáci si napravili reputaci. Když se v roce 2013 v Pardubicích rozhodovalo o členění na městské obvody, nepřišlo dost voličů. Hlasování proto nebylo platné.

Zelená brána je v Pardubicích jedinou dochovanou branou gotického městského opevnění. Zatímco předbraní je od samého počátku omítnuto, věž Zelené brány omítku již více než sto let nemá a minimálně v blízké budoucnosti mít nebude.

Podobně jako referendum dopadla i anketa na našem Facebooku: