Již příští měsíc přibude po celých Pardubicích stovka nových kontejnerů na tříděný odpad. Ve městě tak bude možno najednou uložit už více než 1250 metrů krychlových starého papíru, plastů a skla! Toto množství odpadu by pokrylo například hokejové hřiště do výšky zhruba 75 centimetrů. Kontejnery na separovaný sběr Služby města Pardubic vyprazdňují většinou jednou týdně.
Každý vytřídil 56 kilo za rok
Díky ochotě obyvatel města třídit odpady se plasty, sklo i papír vracejí jako cenná surovina zpět do výroby. Podle našich informací jen za loňský rok vytřídil každý občan Pardubic 56 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů, celé město pak více než pět tisíc tun!
Přesto v komunálním odpadu zůstává ještě poměrně velký podíl surovin, které by nemusely končit na skládce. Důslednější separace by ušetřila nejen životní prostředí, ale i městskou pokladnu. Proto město nejen každoročně zvyšuje počty kontejnerů, do nichž lze separovaný odpad odkládat, ale investuje také do ekologické výchovy dětí již od mateřských škol.
„Nejde pouze o finanční stránku věci, i když ani ta není zanedbatelná, protože skládkování komunálního odpadu není levná záležitost. Důležité je zejména to, že obyvatelům Pardubic není lhostejný stav životního prostředí," řekl náměstek primátorky František Brendl.
Obyvatelé města jsou zodpovědní
Pardubice již dnes patří k městům, jejichž obyvatelé se chovají k životnímu prostředí zodpovědně. V Pardubickém kraji se dokonce v loňském roce staly skokanem roku ve třídění odpadu, v celé republice jsou pak jedním ze čtveřice českých měst, která recyklují téměř polovinu komunálního odpadu ročně.
„V průběhu posledních dvou let přibylo ve městě 187 separačních kontejnerů, jejich přidáním na určitá místa vzniká celkem dvaasedmdesát nových kompletních stanovišť zahrnujících všechny druhy separačních kontejnerů. Od srpna bude ve městě Pardubice instalováno celkem 1052 separačních kontejnerů," shrnul Jiří Strouhal za společnost Služby města Pardubic.
Nejen plasty, sklo a papír. Ale i textil
Kromě kontejnerů na plasty, sklo a papír jsou v pardubických ulicích rozmístěny také sběrné nádoby na textil, drobný elektroodpad a také na baterie.
Majitelé domů si navíc mohou objednat také „popelnice" na biologický odpad.